Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само 8% от българите могат да се спасят в бомбоубежища

11 март 2022, 11:36 часа • 5777 прочитания

Oбщо 292 са скривалищата и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние в момента. В тях могат да се поберат малко под 200 000 души. Това съобщи директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов.

„В тези 292 обекта могат да се поберат малко под 200 000 души. Ако ги сгъстим, може да влязат двойно повече – около 400 000 души“, заяви той и добави, че големият проблем не е в броя на временните укрития, а как ще се изхранват хора под земята.

В София нещата са по-добре заради наличието на метрото, където могат да се укрият до 900 000 души, а ако се сгъстят – и до 1 000 000 души.

Главен комисар Николов обясни, че в момента текат интензивни проверки и указанията са тази бройка да се увеличава. „Веднъж на две седмици ще се прави актуализация на регистъра на укритията“, каза той.

"Никога в България идеята не е била 8 млн. души да живеят под земята при тежки ситуации. Първият ход е евакуация, а вторият е защита на гражданите, които са останали да пазят града и да поддържат неговата жизненост", обясни той.

Николов уточни обаче, че във всеки вход на жилищна сграда, строена след 60-те години, има укритие. „Това са хиляди укрития, които могат да бъдат използвани от гражданите“, обясни експертът и препоръча на собствениците на сградите да почистят входовете на укритията.

„В нашите градове всеки един сутерен и подземен етаж може да бъде използван за такива цели", каза той. 734 са подобните обекти в цялата страна - те са разделени като собственост на три - държавна, частна и общинска. Тук не се включват мазета, сутерени и други противорадиационни укрития в жилищни сгради и училища.

Комисар Николов подчерта, че няма пряка опасност от война. Уточни, че проверките на бомбоубежищата се правят всяка година по два пъти. Тази година проверките съвпадат със ситуацията в Украйна.

От пожарната публикуваха в четвъртък (10 март) списък на колективните средства за защита - скривалища и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние. Предоставена бе и информация за тяхното местонахождение.

Преди седмица стана ясно, че всички те ще бъдат включени в електронен регистър. Разработва се и ново мобилно приложение за сигнализиране за различни видове опасности, като пътнотранспортни произшествия или наводнения.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес