Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С вход свободен ще бъде днес софийската Астрономическа обсерватория

05 октомври 2019, 08:40 часа • 2819 прочитания

С вход свободен ще бъде днес (05.10.19 г.) Астрономическата обсерватория на Софийския университет в Борисовата градина. Пред посетителите ще бъде представена и разнообразна програма от кратки лекции на достъпен език, демонстрации, изложба и възможност за наблюдения при ясно небе, информира БГНЕС. Възможността за безплатни посещения е от 16:00 ч. до 22:00 ч.

Повод за инициативата е Денят на Астрономията. Той започва да се чества от САЩ през 1973 г. и се провежда ежегодно с цел обмен на любопитна информация и опит между професионалните астрономи и любителите на науката. Събитието се реализира през пролетта и есента, като се избира съботата, в която е максимално близка Луната във фаза „първа четвърт”. По този начин спътникът ни е много подходящ за изучаване през първата половина на нощта и същевременно не пречи на наблюденията върху по-далечни астрономически обекти.

От Астрономическата обсерватория на „Алма Матер” за всички любители на науката в съботния ден ще бъдат предложени наблюдения на Слънцето между 16:00 ч. и 17:00 ч. и на Сатурн, Луната и други обекти след 19:30 ч. Това ще се осъществи с няколко телескопа (при ясно небе). Ще има и демонстрации на Слънчев и изкуствен спектър, представяне на „Космическата академия за деца“ в двора на обсерваторията (от 16:00 ч. до 18:00 ч.).

Автор е Тихомир Димитров - дипломиран магистър от иновативната програма „Астрономия и популяризация на астрономията“. И още - ще има вкусен макет на Слънчевата система. Ако смалим планетите от Слънчевата система около 500 милиона пъти, то те биха били с размерите на добре познати ни плодове. Ще бъде показана и изложба в двора – 30 красиви астрономически изображения, заснети с най-големите телескопи. Експозицията е изработена по повод Международната година на астрономията – 2009, с основен инициатор – Астрономическа асоциация – София.

Представянето на презентацията филм „50 години от стъпването на Луната“ също ще бъде сред мероприятията. Тя е изготвена от Десислава Антонова - дипломиран магистър от иновативната програма „Астрономия и популяризация на астрономията”. Посетителите ще мигат да разгледат и обсерваторията и най-стария телескоп на постоянен фундамент в България.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес