Руската държавна корпорация "Росатом" е заинтересована от участие в проекти на територията на Турция, съобщи в Истанбул министърът на енергетиката на Русия Александър Новак след среща с турския си колега Танер Йълдъз, предаде БГНЕС.
По думите на Новак "Росатом" иска да участва в строителството на други атомни електроцентрали в Турция и корпорацията "има намерение да участва в преговорите по тези въпроси".
По отношение на строителството на АЕЦ "Акую" в Мерсин, Новак отбеляза, че процедурите за лицензиране на този проект продължават и реализирането му върви в набелязаните срокове.
По-рано се съобщаваше, че руската страна има намерение да получи всички лицензи и разрешения за началото на непосредственото строителство до пролетта на следващата година.
Колкото до финансирането на проекта АЕЦ "Акую", Новак отбеляза, че тези въпроси се решават в рамките на приетия план – част от финансирането е от банките, част от руската държава.
Руската страна, по думите на министъра, се е обърнала към Турция с молба да предостави допълнителни данъчни облекчения, които да намалят общата стойност на проекта.
Танер Йълдъз, коментирайки желанието на "Росатом" да участва в други атомни проекти в Турция, а именно в строителството на втора АЕЦ в Синоп, съобщи, че Анкара е "открита към всякакви предложения". "Въпреки това, преди всичко, ние ще оценим /вече подадените/ предложения на четири компании и след това ще направим изявление". Става дума за компании от Канада, Япония, Южна Корея и Китай, които по-рано проявиха интерес към проекта за втора атомна електроцентрала в Турция и вече са подали заявките си.
"Уверен съм, че до края на годината преговорите ще завършат", добави Йълдъз.
На срещата министрите засегнаха и въпроса за перспективите за реализацията на нефтопровода "Самсун – Джейхан". Александър Новак съобщи, че до този момент са проведени 24 кръга от преговорите" по тази тема. Те могат да се възобновят в най-скоро време и мислим, че ще постигнем резултат", каза министърът.
Проектът за този петролопровод се обсъжда вече няколко години. Благодарение на него Турция планира да разтовари Босфора и Дарданелите, пренатоварени заради транзита на танкери. Според Анкара този транзит представлява потенциална опасност за околната среда.
Руският президент Владимир Путин трябва да започне днес работно посещение в Турция за участие в заседание на Съвета за сътрудничество.
Редактор: Десислава Ушатова