Гражданска инициатива на родителите иска промени в Закона за детето, с които да се отдели грижата за децата от социалните услуги, предаде БГНЕС.
Малко хора се събраха в столичния център по време на информационна кампания, на която организаторите поискаха да запознаят родителите с това какво се подготвя, според тях в проекта за Закона за детето. Организаторите на кампанията са от Бургас, където по същото време се провежда такова събитие. Тя преминава под надслов: "За промяна в настоящото детско и семейно законодателство и против козметичните промени в проектозакона за детето".
В момента има 16 нормативни документа, които третират защитата на децата, включително и социалните услуги. Много е важно за нас да се отдели грижата на детето от социалните услуги, каза д-р Султанка Петрова, председател на женската организация на ВМРО.
"Проектозаконът за децата първо е противоконституционен, другото, което е много важно – той противопоставя правата на децата и на родителите. Родителите почти нямат права. Само в два текста се казва, че родителите имат права, от там нататък родителите имат само задължения. Държавата иззема правата на родителите и те се дават на социалния работник", каза Петрова. Така, според нея социалният работник в проекта има право по анонимен сигнал да отнеме детето, да направи среща с детето без да знаят родителите, да пише предписание, което родителят е длъжен да изпълни.
Според организаторите на кампанията, законът не е съобразен и с българските ценности, култура и традиции. Те са питали Министерството на труда и социалната политика, които са авторите на този закон, коя е работната група, по какъв критерий те са включени в нея и какви пари са им платени, но не им отговарят. Институциите преди няколко месеца са обещали, че проектът ще бъде оттеглен, след това, че ще се промени. "Последната ни информация, която е от една седмица, е, че министър Тотю Младенов е казал, че ще се направят определени корекции и толкова", подчерта Петрова. Тя посочи, че със закона не се уеднаквява законодателството ни с Конвенцията на ООН по правата на детето.
Кампанията ще продължи да информира хората какво подготвя проектозаконът.
Редактор: Калина Здравкова