Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рязък скок на новорегистрираните безработни отчете НСИ

08 декември 2020, 11:17 часа • 2172 прочитания

Рязко увеличение на новорегистрираните безработни отчита Националният статистически институт(НСИ) за първата седмица на декември - над 14 200 души. Данните са от специализираното наблюдение на пазара на труда заради Covid-19. Това предаде БНР.

Регистрираните в бюрата по труда от 3 февруари, когато започна това наблюдение, до 6 декември, са малко над 361 000 души.

Данните сочат, че за периода 30 ноември – 6 декември постъпилите на работа чрез бюрата по труда са малко над 3400 души.

За сравнение – в последната седмица на ноември (23-29 ноември) новорегистрираните безработни в цялата страна са малко над 6300, а постъпилите на работа – малко над 3720.

За първата седмица на декември най-драстичен е броят на новорегистрираните в София-град – 1264-ма, срещу само 411 души, които са устроени на работа.

В редица други области на страната, сред които Благоевград, Бургас, Варна, новорегистрираните безработни за първата седмица на декември са по над 1000 души.

Данните от специализираното изследване показват, че общо за периода 3 февруари – 6 декември постъпилите на работа от регистрираните в бюрата по труда са малко над 227 500 души.

Равнището на регистрирана безработица в страната през август е 7.5[1]%. Агенцията по заетостта отчита спад от 0.4 процентни пункта в сравнение с предходния месец юли и ръст с 2,2 пункта спрямо година по-рано.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 24 063 безработни лица. Освен тях, други 862 души от групите на търсещите работа заети, учащи, и пенсионери, също са се регистрирали в Агенцията по заетостта.

Припомняме, че преди дни Агенцията по заетостта огласи данни, според които средно по шестима безработни се конкурират за едно свободно работно място. Най-силна е конкуренцията в областите Хасково и Сливен - по 14 души, а най-слаба в столицата - по трима. Отчита се и тенденцията на ден в бюрата по труда да се регистрират по около 1000 души, показват още данните.

В 16 области на страната безработицата е над средната, която по последни данни е 6,9 на сто.

Най-висока е във Видин - почти 14 процента, а най-ниска в София-град - малко над 3 на сто. В 10 области на страната равнището ѝ е над 10 процента. Месец по-рано областите с над 10 процента безработица са били с една повече, като за едно свободно работно място са се конкурирали също по шестима безработни. Най-силна тогава е била конкуренцията в областите Сливен и Разград - по 12 души за едно вакантно място. Намеренията на правителството са до края на годината регистрираната безработица да не надхвърля 7 процента, а с различните мерки за запазване на заетостта да бъдат съхранени 350 000 работни места.

За сравнение - през месец август 2020 г. броят на започналите работа безработни лица достигна 23 548, като 76.7% от тях са устроени в реалната икономика. Излизащите от регистъра на безработните поради започване на работа са само с 515 по-малко отколкото влезлите новорегистрирани. За сравнение, през същия месец август на предходните 4 години статистиката на Агенцията по заетостта показва, че входящият поток новорегистрирани е надвишавал над десет пъти броя на постъпилите на работа, като през 2019 г. те са били със 7 133 повече от напусналите бюрата по труда поради започване на работа. През изминалия месец и 364 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрата по труда. В сравнение с месец август 2019 г. се отчита значителен ръст на започналите работа безработни – с 62.3%. През август най-много започнали работа се отчитат в сектора на преработващата промишленост – 20,2% от всички започнали работа, следвани от хотелиерство и ресторантьорство – 14,1%, търговията, ремонта на автомобили – 13,9%, държавно управление – 11,9%, строителство – 5,5%, и др. През месеца работа на субсидирани работни места са започнали 5 488 безработни лица от рисковите групи – 2 730 по програми и мерки за заетост и 2 758 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Най-масово работа е осигурена по стартиралите в началото на месеца 28 регионални програми за заетост и по схемата „Заетост за теб” на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес