Българските власти да спрат да тормозят български журналисти вербално - "персонално и агресивно". Това се казва в позиция на "Репортери без граници".
В позицията са изброени няколко скорошни знакови случая на недопустимо поведение от страна на висши държавни лица.
На първо място е посочен случаят с Бойко Борисов и обръщението „мисирки“ към журналисти. Той го използва заради опитите да бъде питан относно поредния скандал с президента Румен Радев, който обяви, че оттегля доверието си в правителството.
На челно място е посочен и челният сблъсък на главния прокурор Иван Гешев с Атанас Чобанов – едно от лицата на сайта за разследваща журналистика „Биволъ“. В Брюксел, Чобанов опита да зададе въпроси на Гешев – като например дали ще разследва Делян Пеевски (бел. ред. - като наблюдаващ прокурор по делото "КТБ" сегашният главен прокурор не намери връзка на депутата от ДПС с краха на банката), но обвинител номер едно отвърна с контравъпроси – как било времето в Москва и къде живее Чобанов. Според "Репортери без граници" това е знак, че главният прокурор има информация за личния живот на Чобанов. Отделно, евродепутатът Александър Йорданов, който влезе в ЕП благодарение на общата листа с ГЕРБ, също атакува вербално Чобанов, оприличавайки го на провокатор.
Емблематичен е и случаят с Валери Симеонов, зам.-председател на парламента, и обвиненията му по адрес на лицата на bTV Антон Хекимян и Венелин Петков – че са корумпирани, заради начина, по който са отразили скандала между Васил Божков и един от собствениците на Efbet Цветомир Найденов. Според "Репортери без граници", такива проява са обезпокоителни. "ЕС не може да позволи журналисти да бъдат заплашвани по такъв институционален и систематичен начин в страна-членка на Съюза", казват от организацията. И напомнят, че българската медийна среда е отдавна влошена, контролирана от няколко "олигарси", а журналистите постоянно са обект на тормоз.