Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ремонтират 100 църкви с 20 млн. евро

30 юни 2012, 09:35 часа • 8470 прочитания

Невиждани досега у нас ремонти започват в храмовете. Строители влизат в 100 наши църкви, за да мажат стените, да укрепват фасадите и да правят градинки. Маратонът започва с пари от еврофондовете. 20 милиона евро са осигурени по мярка 322 от програмата за развитие на селските райони. Недоглеждане в българските закони отхвърляше досега църквите като бенефициент по нея, защото не са регистрирани като търговски дружества. Нова наредба обаче разреши финансирането от Европа, предаде Стандарт нюз.

В три храма с името "Св. Георги" ремонтите започват до дни. Те са в Белоградчик, Брезник и Белово. Сред първите 5 одобрени обекта е и девическият манастир "Покров на Пресвета Богородица" в Ресилово.

Всяка черква може да наеме консултанти и да кандидатства с проект. Тя обаче може да получи финансиране само за обновяване на сградния фонд и на иконостаси, озеленяване, нови огради и алеи, но не и за ново строителство.

Такъв маратон от храмови ремонти не е имало в страната ни от времето на цар Иван Александър, хвалят се свещениците. Те ще започнат работа още идната седмица по уникална схема. Както по всички европроекти, така и по тези е нужна първоначална инвестиция за стартиране на строителните работи. Едва след завършване на обектите и получаване на добра оценка се покриват разходите. Затова всеки храм ще тегли заем от банка. Гарант и съдлъжник на кредита ще става строителната фирма, която ще работи в черквата. При недобро изпълнение на проекта и отказ от финансиране, изпълнителят ще плаща санкцията. 7-8 от най-големите банки у нас вече са се включили в проектите, съобщи йеромонах Никанор от Църногорския манастир "Св. св. Козма и Дамян". Той е представител на Българската православна църква в работната група, извоювала отварянето на еврофондовете и заработила схемата с кредитите. Групата е създадена в началото на 2010 година. Включването на банките е добро решение, тъй-като дава прозрачност и изисква отговорност при избора на изпълнител, твърди монахът. Вече имало фирми тарикати, които правят проекти за храмове на килограм, после обикалят строители и им предлагат да им "продадат" изпълнението на проектите, искайки така да натрупат големи печалби. Такива недобросъвестни консултанти обаче не са подготвени за прозрачност и контрол върху изпълнителите и затова се оплаквали от схемата на работната група, която предвижда строителите да поемат и финансова отговорност за ремонтите.

Парите от Европа са единственият начин за обновление на храмовете, повечето от които са в срамно лошо състояние, категорични са свещениците. Няма ги вече големите предприятия, които помагаха със средства, местните бизнесмени също закъсаха и не ни подкрепят финансово, споделят поповете. Те се хвалят, че такава помощ Църквата не е получавала никога. Сега по еврофондовете ще могат да се ремонтират също джамии и синагоги. Програмата за селските райони приключва в края на 2013 година. След това ще се търсят начини за включване на църквите в други мерки, с които да се развият и социалните функции.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес