Тунел „Железница" на автомагистрала „Струма“ беше открит на 20 февруари 2024 – преди около една година. За съоръжението бяха дадени близо 270 милиона лева, финансирани по оперативна програма „Транспорт“ на ЕС за 2014-2020, а според някои оценки в медиите изграждането е достигнало около 425 млн. лв. заедно с пътищата до тунела и укрепването на свлачищата, забавили целия процес. Строителството започна по време на кабинета „Борисов 2“. Изграждането на обекта постоянно поскъпваше заради различни индексации. Няма и една година по-късно след старта – и дългоочакваният проект беше подложен на ремонт.
Още: Андрей Цеков за тунел "Железница": Правят впечатление няколко необичайни плащания
Министър: „Участъкът е в добро състояние“
„Има ли отклонения в качеството на използваната асфалтова настилка (битума) при полагането ѝ през 2023-2024 г., преди откриването на тунела, както и направени ли са проби за установяване на това?“, задава въпрос депутатът от ПП-ДБ Любен Иванов на регионалния министър Иван Иванов. Ръководителят на МРРБ отговаря писмено на 7 февруари, като посочва, че при извършване на регулярен контрол от служители на Областното пътно управление Благоевград, на АМ „Струма“ Лот 3.1 е установено наличие на локални дефекти в асфалтовата настилка при тунел „Железница“.
Още: АПИ каза кога ще пуснат движението в тунел “Кривия“
Снимка: АПИ
„На 27 и 28 януари 2025 г. са предприети незабавни действия за гаранционно отстраняване. За извършване на необходимите дейности е ограничено движението в близо 8-километровата отсечка от АМ „Струма“, от км 97+500 до км 105+244. Дефектите са отстранени и в момента участъкът е в добро експлоатационно състояние“, уверява министърът.
Още: Ново летище за медицинските хеликоптери - до тунел "Железница" на АМ "Струма" (СНИМКА)
МРРБ: „Спазени са изискванията при полагането на асфалта“
Отсечката от АМ „Струма“ е приета от Държавна приемателна комисия и има издадено разрешение за ползване от 20 февруари 2024 г. Съставени и подписани са всички необходими документи съгласно Наредба №3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството, посочва още Иван Иванов. Добавя също така, че „те удостоверяват, че при изграждането на трасето са постигнати изискванията на проекта, съдържат се нужните декларации за експлоатационните показатели и са преминати необходимите изпитвания в съответствие с изискванията на техническата спецификация“.
Министърът уверява, че за МРРБ и АПИ изграждането на безопасна пътна инфраструктура е от първостепенно значение, както и поддържането ѝ във вид и състояние, опазващи живота на пътуващите, става ясно от отговора му, който може да бъде видян в сайта на Народното събрание.
Снимка: АПИ
Още: Съдът позволи строежа на магистрала "Струма" през Кресна без нов ОВОС
„Джи Пи Груп“ участва в строителството
През януари 2024 г. стана ясно, че изграждането на част от АМ „Струма“ с тунел „Железница“ е поскъпнало с 31 милиона лева през последната година. Обектът е разделен на три обособени позиции, като изпълнителите са различни, а лъвският пай от увеличената цена отива при консорциум с водещ партньор „Джи Пи Груп“. Участието на тази фирма е посочено изрично във въпроса на Любен Иванов към министъра на регионалното развитие.
Още: Изграждането на АМ "Струма" с тунел "Железница" поскъпна с десетки милиони за година
ДЗЗД "АМ Струма Тунел 2018" изпълнява втората позиция, която обхваща проектиране и строителство на подучастък от автомагистралата с дължина близо 3 км заедно с обслужващ тунелен път при южния портал на тунел "Железница" и площадка за хеликоптери. В консорциума участват фирмите "Джи Пи Груп" АД (с дял 51.31%), "Глобъл Кънстръкшън" ООД (с 46,69%) и "Виа План" ЕООД (с 2%). Справка в Търговския регистър сочи, че „Глобъл Кънстръкшън" през август 2023 г. е била придобита от "Главболгарстой Интернешънал" АД.
Срещу "Джи Пи Груп" вървеше наказателно производство - разследваше се дали е замесена чрез свързани с нея консултанти и физически лица в корупционна схема за източване на еврофондове. Делото обаче беше прекратено: След данни за източване на еврофондове и изгаряне на документи: Делото срещу "Джи Пи Груп" е спряно.
Снимка: АПИ
Разследване на "Биволъ" преди години обърна внимание на „данни за мащабна и всеобхватна корупция в европроекти“, излизащи от „скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми, свързани с големи строителни компании“. Точно по това време разследващият журналист Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро бяха арестувани край Радомир, докато се опитвали да заснемат как в дупка в полето край с. Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването по т.нар. „Джи Пи Гейт“. От "Джи Пи Груп" отрекоха да са изнасяли или горяли каквито и да е документи, като нарекоха случая "манипулация".
"Джи Пи Груп" участва и в изграждане на инфраструктура за приемане на изтребителите F-16 Block 70 от САЩ в авиобаза "Граф Игнатиево": Инфраструктура за F-16: МО дава над 230 млн. лв., и "Джи Пи Груп" се сдоби с договор.
Припомняме, че "Джи Пи Груп" ремонтираше и ул. "Граф Игнатиев" в София, като бившият зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев беше обвинен, че е облагодетелствал фирмата изпълнител. През април миналата година обаче Крусев успешно осъди прокуратурата за незаконно обвинение. Преди това Върховният касационен съд реши, че той няма вина и не е извършил длъжностно престъпление.
Столична община имаше и договор с „Джи Пи Груп“ АД от 2018 г. за изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в зона 2 от Централна градска част на София - за 20 113 417 лв. без ДДС. Фирмата попадна във фокуса заради списък с компании, свързани с наложени на Столична община глоби през декември 2023 г.: След ремонта на ремонта в центъра: Глоби за милиони за Столична община.
Снимка: АПИ
Името на компанията наскоро беше намесено в разследване на Европрокуратурата за измама, свързана с изграждане на сигнализация по жп отсечка у нас - но не пряко от европрокурорите, а от разследващата медия Bird.bg: Европрокуратурата обвини бивш директор на НКЖИ заради измама с жп отсечката Пловдив - Бургас.
Още през 2019 година Mediapool писа, че консорциум "Плобур", с водещ партньор "Джи Пи Груп", печели търга за сигнализацията и телекомуникацията на жп линията Пловдив – Бургас с цена от близо 185 млн. лв. без ДДС. В обединението влизат една от най-големите строителни компании у нас "Джи Пи Груп" АД, "Мармет" АД, "Бомбардие Транспортейшън Итали" АД и "Бомбардие Транспортейшън Полска" ООД, пише изданието. Впоследствие френската "Алстом" придобива "Бомбардие" и е вписана на нейно място, твърди разследващият сайт Bird.bg. Медията писа в началото на декември 2024 г., че изпълнителният директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев има призовка да се яви в Офиса на европейските делегирани прокурори: Bird.bg: Директорът на "Джи Пи Груп" е на прицел от европрокуратурата.