Рецесията в еврозоната е неизбежна – кризата стигна до Германия. Прогнозата на Европейската комисия за растежа на германското БВП през 2013 е понижена двойно от 1,7% до 0,8%, а на европейското БВП – от 1% на 0,1%.
"До момента германската икономика беше защитена от трудностите на съседите, но последните данни показват, че тя е навлязла в зоната на кризата", заяви президентът на Европейската централна банка Марио Монти.
Имунитетът на Германия срещу кризата вече не работи, солидарен е с него и икономистът на ING Карстен Бржески. По-рано Федералната република беше подкрепена от силната търговия със страните, които не бяха в епицентъра на кризата, но със забавянето на световната икономика това вече не е достатъчно, за да се задържи над водата, коментира Бржески. Търсенето на външните пазари спада по-бързо, кризата на доверието вече удря инвестициите, констатира трупа икономически съветници на германското правителство в 476-страничния годишен доклад.
Европейската комисия вчера намали двойно прогнозата за германската икономика през 2013, понижавайки очаквания растеж на БВП от 1,7% до 0,8%. Беше понижена и прогнозата за цялата еврозона – от 1% до 0,1%. Това е символичен растеж, по-малък от статистическата грешка, коментира експерт. Това означава, че през следващата година еврозоната я очаква рецесия. По-рано имаше усещането, че през 2013 европейската икономика ще започне да се съживява, но надеждите не се оправдаха, констатира Юлия Цепляева от BNP Paribas. Чиновниците се бавят, а частните компании отдавна са понижили прогнозата за еврозоната – и това вече е заложено в очакванията на инвеститорите и котировките, отбелязва Иван Чакаров от "Ренесенс Капитал". "Вече започнахме да чувстваме насрещния вятър, както и останалите производители", признава президентът на автомобилния гигант Бе Ем Ве Норберт Райтхофер.
През следващата година рецесията ще залее Гърция, Испания, Италия, Кипър, Португалия и Словения, се посочва в прогнозата на ЕК. Страните от Северна Европа може би ще избегнат икономическия спад, но напрежението в отношенията между севера и юга на Европа ще нарасне. Нивото на безработицата ще постави нов рекорд – 11,3% през 2012 и 11,8% през 2013. Инфлацията през тази година ще надхвърли целевия ориентир на ЕЦБ от 2% и ще бъде 2,5%, а през 2013 ще се забави до 1,8%.
Европа преживява процес на икономическо преустройство, затова ни очакват "трудни времена", песимистичен е еврокомисарят Оли Рен. Този процес ще продължи няколко поколения, предупреди директорът на Бенк ъф Ингланд Мервин Кинг. "Развитите икономики и банки няма да успеят да излязат от кризата без мащабни отписвания на дългове и рекапитализация на финансовия сектор, много инвестиции ще бъдат обявени за губещи", коментира той. Дълговата криза ще нараства, прогнозира ЕК: нивото на държавен дълг в еврозоната ще се увеличи от 88,8% до 94,3% от БВП през 2014. Рекордьор ще бъде Гърция /176,7% от БВП през 2012 и 188% от БВП през 2013-2014/, на второ място – Италия /26,5% от БВП в 2012 /. През тази година държавният дълг ще превиши БВП в Португалия и Ирландия. Белгия ще се закове на границата от 99,9% от БВП, но през следващата и тя ще прескочи бариерата от 100%.
Но германският канцлер Ангела Меркел е решително настроена: "Всички решени до момента въпроси за антикризисните мерки трябва да бъдат приключени на срещата на високо ниво в ЕС през декември". Тя заяви, че ще принуди колегите си да приемат амбициозна "пътна карта" за създаването на единен монетарен съюз, който трябва да се осъществи до 2-3 години. Вече е подписан договор за създаването на общ банков регулатор, предстои да се подпише споразумение за фискална реформа на еврозоната и за преразпределяне на пълномощията по контрола над бюджетите на страните между ЕК и националните министерства на финансите.
Ведомости / БГНЕС