114-годишнината от избухването на Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание тържествено бе отбелязана днес в прохода Предел край Разлог, предаде БГНЕС.
Пред композицията-паметник на най-високата точка на прохода бяха поднесени венци и цветя. В тържествената програма пред паметника преди словата на гостите, участваха Духовият оркестър и мъжката фолклорна група "Перун" към читалището в Разлог.
Добавката „Кръстовденско” бе използвана от всички оратори, защото въстанието от 1903 г. в разложко избухва на Кръстовден. „Защото тяхната воля бе българите от Охрид до Черно море да живеят без граници”, каза в словото си евродепутатът Ангел Джамбазки. Според него това ще бъде възможно, след като Македония стане част от Европейския съюз.
В словото си Джамбазки припомни хронологията на най-добре организираното въстание, в което се вдигат с оръжие в ръка българите от Охрид до Черно море, за да защитят и извоюват правото си да живеят в една единна, свободна и независима България.
„Преди 114 години на Илинден в Битолско започва поредният опит на оставеното под турски гнет население на Балканите да хвърли оковите. Ще продължи в Одринско на Преображение, за да завърши на Кръстовден тук при нас”, каза в словото си кметът на Разлог инж. Красимир Герчев. Той припомни кървавата дан, платена от жителите на Мехомия, днес Разлог, по време на въстанието: убити са 200 души, изгорени селата Кремен, Обидим и Белица, както и християнските квартали на Мехомия - тукашния център на въстанието от 1903 г.
На церемонията пред паметника-композиция от шест фигури, дело на авторски колектив – архитекта Георги Бачев и скулптора Емил Попов, бяха поднесени венци и цветя от името на Областния управител Бисер Михайлов, от кмета и председателя на ОбС-Разлог, от името на политически партии, депутати от управляващата коалиция, от граждани.
Саможертвата и подвигът на въстаниците от „Илинден-1903-та” бе почетена с падане на колене, церемонията завърши с изпълнението на националния и на европейския химн.
Снимки: БГНЕС