Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рашидов няма да ремонтира паметника на Бузлуджа с държавни пари, но все пак се застъпи за него

16 юни 2016, 18:03 часа • 4088 прочитания

"Не предлагам за нищо и не давам пари за реставрацията на паметника на Бузлуджа. Събрах Съюза на архитектите и Съюза на художниците, за да се реши дали ще се спаси този паметник. Дайте всички заедно да го правим".

Това обяви министърът на културата Вежди Рашидов в парламентарната Комисия по култура и медии. Думите му са в отговор на въпрос на депутата от Реформаторския блок Иван Иванов дали е вярна появилата се информация, че държавата ще отдели 2,5 млн. лв. за реставрацията на паметника на Бузлуджа.

В края на миналата година арх. Дора Иванова изготви проекта за преустройството на монумента. Иванов посочи, че годишно за реставрация на културни паметници държавата отделя около 500 000 хил. лв. и е недопустимо да се отпуска така сума за един идеологически паметник.

"Аз съм първият, който ще извади идеологията от паметниците. Ще защитя паметника, но идеологията - не, защото тя не е моя", отговори Рашидов, цитиран от Topnovini.bg.

По думите му преди всичко трябва да се изясни първо статутът на този паметник, защото той не е държавен и няма нотариален акт.

"Затова съм събрал всички да видим дали има бъдеще Бузлуджа", обясни той.

Според него идеологиите в България и в която и да е държава, не се привнасят от архитекти, археолози, художници, творци, от паметници и музеи. Идеологиите идвала от политиците.

"Ако има някой потърпевш от комунистическия режим, това съм аз. Не съм ченге, не съм бил член на нито една партия през живота си до ден днешен, не съм обиден на българския народ за Възродителния процес. Решението е на пет човека от политбюро, а не на българския народ - той не ми е виновен за нищо", убеден е министърът на културата.

Той каза още, че не може да позволи дори да си помисли някой да му казва, че един паметник или архитектурна форма е идеология. Рашидов призна, че монументът на Бузлуджа е направен по времето "на някого и е обслужвал конкретно нещо".

"Да, обслужваше една партия - тогава имаше една партия. В момента никой не предлага пари за реставрацията ѝ. Премиерът каза, ако не могат БСП да си ремонтират паметника, да помислим как да няма разруха. Аз също съм да няма разруха в България. Най-лесно се руши", обясни Вежди Рашидов.

Според него някои от най-активните демократи днес са расли в станциите на ЦК на БКП и били приближени на семейството на другаря Живков.

"Аз съм бил свидетел на това и днес те са демократи. Една част от тях са точно от Реформаторския блок", хвърли обвинението Рашидов, но не пожела да посочи конкретни имена.

По думите му една партия няма силите да възстанови такъв паметник на културата, а относно предложението арх. Дора Иванова заяви, че тя може да предложи проект не за 2,5 млн., а за 4 млн. лв. "Едно младо момиче е решило да изкара едни пари", обясни просто той.

Иван Иванов репликира, че според него БСП трябва с дарения или с членски внос да се съобрази с този проект и си го възстанови иначе ще бъде погазена паметта на хилядите жертви на соцрежим. Според него една партия продължава да припознава този паметник на културата като светилище и това, че не го пълни с хора е проблем на големината на тази партия.

Припомняме, че Проект за опазване на паметника Бузлуджа бе представен и подкрепен в Европейския парламент в рамките на кръгла маса „Съвременно наследство в риск“ на 23-ти февруари 2016 година. Тогава темата развълнува експертите и публиката и предизвика силен интерес.

Чуждестранните участници останаха много впечатлени от съществуването на социалистическата сграда, непозната за Европа, и изявиха подкрепата си към проекта на арх. Дора Иванова „Бузлуджа – паметта на времето“, коментира още изданието Uspelite.com.

Младата архитектка работи за опазването на паметника и предлага превръщане на монумента в музей на националната памет, разказващ историята на България от античността до днес.

Междувременно стана ясно, че ще бъдат създадени шест специализирани звена на територията на страната, които ще дават разрешение за реставрацията на паметници на културата.

Това бе прието от парламентарната Комисия по култура и медии, която разгледа на второ четене промените в Закона за културното наследство, внесен от ГЕРБ. Целта е да се улесни работата на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), който годишно отговаря за повече казуси, отколкото може да обработи.

В рамките на утвърдената численост на общинската администрация се създават звена в плановите икономически райони, определени в Закона за регионалното развитие. Те ще бъдат както следва:

За Югозападен район – Столична община; за Южен централен район – община Пловдив; за Югоизточен район – община Бургас; за Североизточен район – община Варна; за Северен централен район – община Велико Търново; за Северозападен район – община Плевен.

Във всяко звено ще работят най-малко трима души, които ще издават писмени становища за недвижими културни ценности, които не са категории „световно“ и „национално“ значение, намиращи се в общините от съответния планов икономически район.

Депутатите приеха и наказанията за служителите, които не изпълняват задълженията си. Те ще се наказват с глоба в размер от 500 до 3 000 лв., а при повторно нарушение - с от 5 000 до 10 000 лева.

Който реализира инвестиционни проекти за изграждане и поставяне на паметници, монументално-декоративни структури и елементи в публични пространства в урбанизирани и извънселищни територии, както и тяхното преместване или премахване без съгласуване с министъра на културата, ще се наказва с глоба в размер от 5 000 до 10 000 лв.

Едноличните търговци и юридическите лица ще се наказват с от 15 000 до 30 000 лв. глоба.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес