Предприели сме превантивни мерки предвид очакваните обилни валежи.
Това каза министърът на вътрешните работи Валентин Радев на извънреден брифинг след заседание на Националния щаб във връзка с прогнозите за обилни валежи.
„Задействан е планът за частта, свързана с наводнения, съгласно Закона за защита при бедствия. Създадох щаб за организация и контрол между министерствата на вътрешните работи, регионалното развитие, околната среда и водите, икономиката, енергетиката, отбраната, земеделието, храните и горите. Обсъдихме обстановката подробно – какво трябва да направим, за да са защитени гражданите и да не се случва това, което се случи съвсем скоро в Бургас“, обясни министър Валентин Радев.
„На 22 ноември направихме Съвет за намаляване на риска при бедствия и аварии към МС. Той беше заплануван още преде бедствието в Бургас, направихме съвещание и гласувахме Националната стратегия за намаляване на риска при бедствия, дадохме указания за разработване на готовността за изпълнение на плановете за защита при бедствия. Превантивно взимаме мерки и изпращаме гл. комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, за Перник, Благоевград и Кюстендил. Там ще има щабове, които той ще координира. За София остава главният секретар на МВР гл. комисар Младен Маринов и кметът Йорданка Фандъкова, предаде Фокус.
За Смолян, Пловдив и Пазарджик заминава зам.-министър Балабанов, а в Кърджали и Хасково - старши комисар Асен Игнатов, заместник директор на Главна дирекция „Противопожарна безопасност и защита на населението“, разясни министър Радев, като уточни, че Министерството на отбраната е мобилизирало и 94 мобилни групи, които да имат готовност да помогнат, ако се наложи. „Но всичко това са превантивни мерки. От два дни предупреждаваме областните управители“, каза още той.
Язовирите се поддържат съгласно указанията, критичните участъци се наблюдават. Това каза гл. комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.
„Преди два дни получихме информация от НИМХ за очаквани опасности. Както е разписано в нашите регламенти предупредихме областните управители с копие до Националното сдружение на общините в България и нашите структури, за да повишим готовността. На първо място критичните участъци да бъдат наблюдавани, и то на живо, а не да разчитаме на информация от преди два или три дни. На второ място – нашите екипи да бъдат допълнително подготвени с чували, пясък допълнително, където е необходимо, за да можем да реагираме“, обясни л. комисар Николай Николов.
„Най-важно е да заострим вниманието на областните щабове. Там е нашата сила – да вземем превантивните мерки, така че да се чувстваме ние и всички граждани по-спокойни“, допълни той. „От няколко дни говорим непрекъснато за язовирите. Информацията, с която разполага Националният щаб, е че язовирите се поддържат съгласно указанията. Тоест имат достатъчно свободен обем да поемат първоначалния приток на вода“, увери гл. комисар Николов.