Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работодатели против увеличаването на парите за майчинство и безплатни детски градини

27 януари 2022, 02:00 часа • 9341 прочитания

За преосмисляне на предложението на Министерството на финансите за освобождаването на родителите от плащане на такси в детските ясли и детските градини настояват от Асоциацията на индустриалния капитал в България в становище по подготвения бюджет за 2022 г. 

Според АИКБ безплатните детски градини няма да решат проблема с липсата на достатъчно места в тях и няма да ги направи по-достъпни. Асоциацията предлага предвидените в бюджета средства за безплатни детски градини и ясли да бъдат отредени за повишаване на капацитета на съществуващите детски ясли и детски градини и за построяването на нови.

От Асоциацията не подкрепят и предложеното увеличение на размера на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на 710 лв., което представлява ръст с 87% спрямо същото преди 1 година. Имайки предвид, че обезщетението е необлагаемо, то съответства на 910 лв. брутна работна заплата, което демотивира майките да се върнат на работа, посочват от АИКБ.

Оттам са и против увеличаване с 25% на минималния дневен размер на обезщетението за безработица. Според работодателите то разкъсва връзката с осигурителния принос и допълнително демотивира безработните лица да се върнат на пазара на труда.

Според тях прогнозата на Министерство на финансите за ръст на БВП през 2022 г. с 4,8% е оптимистична, тъй като все още има прекалено много рискове пред световната, европейската и българската икономика, както и заради закъснението с внасянето, респективно – одобряването на Националния план за възстановяване и устойчивост и закъснението в сключването на Споразумението за партньорство – което забавя инвестирането на така необходимите средства от фондовете на ЕС в българската икономика. От Асоциацията считат за по-вероятно да се реализира алтернативен сценарий за макроикономическите показатели, при който ръстът на БВП за 2022 г. е 4% . ЕК прогнозира 4,1% ръст на БВП на България за 2022 г.

АИКБ намира прогнозата за размер на средногодишната инфлация в България за 2022 г. (5,6%) за твърде занижена. Според работодателите по-вероятно е да се реализира алтернативен сценарий за макроикономическите показатели, при който ръстът на инфлацията за 2022 г. е 6,4%.

От асоциацията не подкрепят и планирания в Закона за държавния бюджет на България за 2022 г. бюджетен дефицит, включващ мерки за подкрепа на бизнеса и населението в условията на пандемия в размер на 4,1% от БВП. Имайки предвид положителното бюджетно салдо от 2,1% за 2021  г. и 0,2% за 2020 г. и липсата на фискална консолидация през 2023 и 2024 г., АИКБ счита това за значително влошаване на фискалната позиция на България. Според Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2022-2024 г., общият размер на бюджетния дефицит ще бъде 15,83 млрд. лв.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес