Работодателските организации излизат на национален протест пред Министерския съвет на 18 май от 12:00 часа. Това съобщи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
"Проблемите пред икономиката не са само демографски. Цените на горивата и електроенергията достигнаха непосилни за преобладаващата част от небитовите потребители нива. По ценовата верига се стигна до лавинорастяща инфлация, която с всеки изминал ден изяжда доходите на всеки български гражданин", каза Велев.
По думите му бизнесът отново е изправен пред неразбиране и нежелание от страна на държавата да се използват съществуващите възможности за крайни конкурентни цени за българските предприятия.
Според работодателите, широко прокламираните „мерки“ в подкрепа на бизнеса всъщност са в пъти по-малко от обявяваните и са крайно недостатъчни, ненавременни и неефективни.
"Бизнесът не иска помощи – бизнесът иска спокойна среда, в която сам да си изкарва парите, да поддържа работни места и да създава блага. Бизнесът иска сигурност и прогнозируемост на доставките и цените на суровините и връщане с подходящи мерки на това, което е надвзетото при източника - предприятията и хората”, обявяват работодателите в мотивите за свикването на националния протест.
Те настояват за удължаване на механизма за компенсации за свръхвисоките цени на ел. енергията дотогава, докогато е необходимо: Компенсация в размер на 75% от разликата между средномесечната цена за съответния месец на БНЕБ и цената на енергийния микс при използване на средства от Фонда за сигурност на електроенергийната система, формиран от СВРЪХпечалбите на производителите на енергия.
Друго настояване е разликата между цената на газа при използването на посредници и цената на газа, която бихме получили по формулата в дългосрочния договор с “Газпром експорт”, да бъде поета като компенсация от бюджета.
Работодателските организации искат разработване и прилагане на механизъм за гарантиране на дългосрочно предлагане на ел. енергия, природен газ и петролни продукти на достъпни цени.
И последно, но не на последно място, те настояват за програма за овладяване на инфлационните процеси и възстановяване на веригите на доставки.
В случай на неизпълнение на горните искания, работодателските организации ще поискат оставката на правителството.
Те казват, че протестът им не е политически, а за спасяване на българската икономика, за прогнозируемост и конкурентоспособност, за спасяване на работните места и доходите, за намаляване на темповете на инфлацията и за спиране на обедняването на нацията.
Мащабен протест на 18 май готвят и превозвачите. Техните искания са за по-ниски цени на горивата и на тол таксите. От Камарата на Автомобилните превозвачи призоваха всеки български граждани да излязат на протест на другата сряда.
ОЩЕ: Колко пари за получили работодатели по мярката „60/40“ през 2021 г., разкри Христо Проданов