Чувствам се щастлив, че съм отново в България и малко горд, че все пак успях да стигна до Южния полюс. Това каза ръководителят на българската експедиция на Южния полюс проф. Христо Пимпирев минути след като кацна на българска земя, предаде БГНЕС.
"Разбира се, не съм първият българин, но съм първият българин като ръководител на 21-ата национална антарктическа експедиция, който получи българското знаме на официална церемония от президента Росен Плевнелиев. То се вее в момента на българската база, тъй като след 10 дни ще зазимим", каза Пимпирев.
Професорът посочи, че не е особено геройство в началото на 21 век да стигнеш до Южния полюс, но не е и лесно. "Ако беше лесно, защо няма друг българин да вземе едно малко знаменце и да е отишъл да го занесе там. Все пак цената е колкото един Фолксваген", каза той.
На Южния полюс е трудно, разбира се, но в началото на 21 век това вече не е кой знае какъв героизъм, заяви професорът. "Героизъм е, че малка България е една от страните, която управлява една десета част от нашата планета. Това е Антарктика и тя неминуемо се отплати за тези усилия, които полагат стотиците български полярници, които вече 21 години работят там. Героизъм е също, че от 21-а експедиция се завръщат всички живи и здрави", каза също Пимпирев.
Той посочи, че Антарктида е взела десетки хиляди жертви. Само миналата година са загинали трима бразилци, по-миналата – четирима южнокорейци. Преди две седмици малък самолет, с който и самият Пимпирев е летял до Южния полюс, на връщане от полюса се е разбил и всички са загинали. На самия полюс температурата е била минус 35 градуса, но нашите полярници са имали късмет, че не е имало вятър. На следващия ден е излязъл такъв и усещането за студ е било до минус 45 градуса.
На 8 януари директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев заби родния трибагреник на Южния полюс - най-южната точка на планетата. Той е и първият българин, отнесъл родния флаг на най-южната точка на планетата.
Проф. Пимпирев и монголският проф. Лхамсурен Дугержав заминаха за Южния полюс на 29 декември 2012 г. Двамата бяха включени в състава на международна експедиция, посветена на годишнината от покоряването на полюса от експедициите на Руал Амундсен и Робърт Скот.
След това професорът се включи в ръководената от него 21-ва българска антарктическа експедиция. По време на обратния път проф. Пимпирев проведе работни срещи с директора на Чилийския Антарктически институт д-р Хосе Ретамалес в Пунта Аренас и ръководителя на Аржентинската Антарктическа програма д-р Мариано Мемоли в Буенос Айрес във връзка с подготовката на следващата национална експедиция.
Пътуването на проф. Пимпирев струва 43 000 долара и е изцяло поето от монголския му колега, като признателен жест за оказваната от Българския антарктически институт многогодишна помощ на монголски учени в изследването на Антарктика. Монголия цени тази помощ и през 2011 година награди проф. Пимпирев с най-високия орден "Полярна звезда".