Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първата призната хомосексуална двойка в България няма проблеми със съседите си

05 юли 2018, 08:30 часа • 5858 прочитания

Няма проблеми – не показват нещо по-различно от нас. Това споделят хора от село Паламарца, където живеят Кристина и Мариама, първата призната еднополова двойка в България. Местната магазинерка коментира, че двете жени са много учтиви.

Не минават без поздрав, помагат ни чужденците тук, добави и друга жена пред Нова телевизия. В селото живеят и други чужденци, освен французойката и австралийката - предимно англичани.

Припомняме, че еднополовият брак на Кристина и Мариама, двойка от Австралия и Франция, беше признат на първа инстанция в България, като предстои решение и на Върховния административен съд (ВАС). Причината – решение на Европейския съд по случай на еднополов брак между мъже – румънец и американец (бел. ред. – т.нар. дело "Коман"), като едва ли ВАС може да отсъди различно, защото би било фрапантно нарушение на създаден от по-висш съд (Европейския) прецедент.

Признаването на еднополовите бракове се дължи на Директива 2004/38/EC относно правото на свободно движение и пребиваване в Европейския съюз. Според Директивата всеки гражданин на Съюза се ползва от свобода на придвижване за семейството си в страните от ЕС, дори и неговият съпруг да не е гражданин на държава-членка на Европейския съюз.

Кристина и Мариама сключват брак на 1 юни 2016 г. във Франция. Съгласно решението на Европейския съд това означава, че всяка страна-членка на ЕС трябва да признае брачния им съюз и произтичащите от него права съгласно законодателството на страната, в която е сключен бракът – в случая Франция. Става въпрос за права като взаимни задължения за издръжка, наследяване, осиновяване, вземане на решение в критична ситуация. Например, в България не е позволено хомосексуална двойка да осинови дете, но ако такава двойка осинови в друга страна-членка на ЕС и дойде да живее в България, българската държава трябва да признае родителските права на двойката над детето.

Заради непризнаване на такива права, в друг европейски съд – Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, вече имаше няколко дела срещу Италия и Гърция, които двете държави загубиха.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес