Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа реакция от Европейската комисия след отварянето на въздушните граници на "Шенген" за България и Румъния

11 декември 2023, 15:00 часа • 2239 прочитания

Европейската комисия (ЕК) определи като положително развитие предложението на Австрия за отпадане на граничните проверки при пътуване по въздух от България и Румъния.

"Радваме се да видим, че нещата се движат в положителна посока", каза по този повод говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпрос, цитиран от БТА.

Още: Борисов, Пеевски и Петков: Искаме пълноправно членство в Шенген, не само по въздух (ВИДЕО)

Разговорите продължават

ЕК е готова да окаже необходимата подкрепа, добави той. За Комисията защитата на външните граници е основна задача и ще направим така, че да бъде осигурено необходимото финансиране, добави говорителят.

Той допълни, че европейската гранична служба "Фронтекс" е готова да повиши подкрепата според нуждите. ЕК е на мнение, че България и Румъния са готови за пълно присъединяване към Шенген от 2011 г., посочи говорителят.

"Предприехме няколко мисии в България и Румъния, за да проверим работата на място - две миналата година и една преди месец. Резултатът беше много ясен - работата по границите се извършва, както трябва", обобщи говорителят.

След като през уикенда беше съобщено за възможно облекчаване на австрийското вето срещу Румъния и България за разширяване на Шенген, министърът на вътрешните работи Герхард Карнер заяви в радиоинтервю по първа програма на ОРФ: "Сега на ход е Комисията".

Той каза, че е поставил "ясни условия" пред Европейската комисия, които трябва да бъдат изпълнени, и че едва тогава ще подкрепи и вдигането на границите във въздушния трафик - "въздушния Шенген".

Още: Омеква ли Виена: Частични отстъпки за България и Румъния за Шенген

"Въпросът е, че се нуждаем от напредък в областта на защитата на външните граници на ЕС", отбеляза министърът. По-конкретно той поиска от Комисията утрояване на броя на служителите на гранична полиция. Парите за инфраструктурата за защита на границите трябва да идват от Комисията на ЕС. Необходими са технически подобрения, особено на българско-турската и румънско-сръбската граница, подчерта той. Карнер призова също за засилване на граничния контрол по сухоземните граници и приемането на търсещи убежище лица от страна на Румъния и България, особено афганистанци и сирийци.

Искането за постоянен контрол по сухоземните граници беше обосновано от Карнер с "проблема с трафикантите на хора". При подадени над 50 000 молби за убежище в Австрия, през летищата в страната са влезли по малко 150 души.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес