Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психологът Пламен Димитров: Притежателите на оръжия да преминат през скрининг! Вървим след събитията

06 май 2023, 17:00 часа • 1388 прочитания

"Тези събития разтърсват. Има индукция – медиите разгласяват, искат да изяснят нещата, но това индуцира хора с антисоциално поведение, често с психично-здравни проблеми и е много деликатно как се информира обществото. В Сърбия се случва като лавина вече и трябва да спре."

Това каза пред БНР психологът д-р Пламен Димитров по повод масовите стрелби в рамките на два дни в Сърбия.

"Всичко това, което е неудържимо, създава нещо, което добре познаваме в такива кризисни моменти - вторична виктимизация", допълни психологът.

"Винаги има психо-динамична основа. Дори всички да имаме оръжия, както е в Швейцария – там не се случват толкова неща, колкото в Щатите. В България немалко хора имат получени такива разрешителни. Трябва да има скрининг. Да се преразгледа процедурата. Сръбският президент даде предложение още вчера какво да се промени. Тук също имаме много неща, които трябва да се обмислят от служби, от институции. Тъжното е, че постфактум научаваме какво трябва да се прави", изтъкна Димитров. Според него имаме "рискови поведения, които не се улавят", а психично-здравната грижа у нас не е добра.

Има примери по света – например какво направиха в Нова Зеландия след масовите стрелби, посочи психологът, като акцентира върху затягането на режима за притежание на оръжие.

В България никога не е правен нормален скрининг на психично-здравния статус на населението. Ние вървим след събитията, подчерта Пламен Димитров. Всички, които притежават оръжие, трябва да преминат през скрининг, смята той.

В предаването "Хоризонт до обед" Пламен Димитров посочи, че имаме необходимите специалисти, които да извършат "скрининг за рискови групи или личности".

По думите му "хората притежават и законно, и незаконно оръжие, за да си го имат, не защото имат служебни ангажименти или роли, които го изискват".

Според психолога трябва да си вземем "уроците от това, което се случва и веднага да мобилизираме ресурси да се говори за тези неща, да се разясни на всеки ученик какво е станало".

Инстинктът за самосъхранение са включва, когато ти се напомни, че си смъртен или смъртта може да дойде отвсякъде, поясни Пламен Димитров.

"Това ужасява всеки един, той включва своите защитни механизми. Ние го наричаме управление на терора. Тогава човек става и по-контролируем. Често пъти с това се злоупотребява – да ги плашиш човеците, вместо да ги подготвиш да се справят по-ефективно с трудни обстоятелства и несгоди."

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес