Вследствие на ниските за сезона температури и голямата влажност, имаме изключително висок фон на болестите при пшеницата. Това заяви Ангел Вукодинов, заместник-председател на Национална асоциация на зърнопроизводителтие.
„Това води до непрекъснато влагане на пестициди, предназначени за борба с болестите и други инсекти. Това затруднява работата на земеделците и оскъпява тяхната дейност. На много места по-малките площи и по-малките земеделци, които не разполагат с достатъчна обезпеченост и са пропуснали някои от възможностите за борба с тези неприятели, има поражения най-вече от различните гъбни заболявания. Вече имаме т.нар. изгорели посеви. Това най-вероятно ще доведе до редукция на добива, на места и на качеството”, допълни той, цитиран от Фокус.
По отношение на състоянието на житните култури, Вукодинов заяви, че там, където има пропаднали площи, окончателно няма да се възстановят. „Това е най-вече в Северозападна България. На много места има доста градоносна дейност и градушките взимат своя дял по отношение унищожаване на реколтата”.
Вукодинов обясни, че на производителите е трудно да презасеят част от посевите. „Предполагам, че някои очакват по-добро време”, коментира той. Ангел Вукодинов посочи, че съгласно европейски регламенти има възможност за национална помощ при 100% пропаднали площи, за което е необходима заповед на министъра. „Това е необходимо, но не винаги е достатъчно условие, защото за миналата година имаме издадена такава заповед, обаче колегите, които имат протоколи за 100% пропаднали площи, все още нямат получили средства. Ние вече няколко пъти поставяме въпроса дали за тази година се предвиждат средства, но нямаме отговор”, каза още Ангел Вукодинов.