Търгът за обявените на 6 април 49 локомотива и мотриси се провали и при повторното му провеждане на 13 април в БДЖ заради липса на оферти.
Само една компания е купила документи, но не е подала оферти, заради което търгът фактически се провали.
На място обаче бяха дошли представители на Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт, за да се опитат, ако започне търгът, да изразят своята позиция, че локомотивите и мотрисите не трябва да се продават, а е по-изгодно да се реновират, ремонтират и пуснат в движение.
"Ние пуснахме сигнал до прокуратурата и още на 8 март търгът беше спрян за около 2 седмици, след това отново обявен за края на месеца и днес трябваше да се проведе повторният търг”, обясни Веселин Кирев, координатор на Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт.
"Ние като организация искахме да повдигнем въпроса за цялостната поддръжка на подвижния състав на БДЖ. Вече има 4 локомотива, които бяха продадени в Чехия и в момента се движат по техните жп линии. Има още 4 локомотива, които бяха купени от товарната компания „ТБД – Товарни превози” – те също се движат по нашите линии”, обясни Кирев, като подчерта, че целта им е да се инициира цялостен дебат за ремонта на подвижния състав. В момента се отменят много от влаковете на БДЖ поради липса на мотриси и локомотиви, а би могло да се използват съоръжения, които в момента са извън строя.
Вече има интерес от страна на латвийска компания, която е произвела 19-те мотрисни влака, пуснати на този търг. От компанията дойдоха в България, имаха среща със зам.- транспортния министър Антон Гинев и стана ясно, че те могат да бъдат реновирани. Има покана към министър Ивайло Московски, и към директора на БДЖ да посетят Рига и да видят на място какво може да се направи. Смятаме, че могат за доста по-малка сума от закупуването на нов подвижен състав да бъдат ремонтирани мотрисите и локомотивите. Това до някаква степен би подобрило услугата и би решило въпроса с липсващите влакове, каза Кирев.
Относно ситуацията с приватизацията на БДЖ Товарни превози, нашата позиция е непроменена и считаме, че продажбата няма да покрие задълженията на Холдинг БДЖ, добави той. Според него не би могло да се търси вина в сегашното ръководство, „защото това е политика през последните 20 години – липса на охрана, разграбване и източване”.