62% от българите са недоволни от това как функционира демокрацията в страната. 25% са посочили, че изобщо не са доволни. Позитивно са се изказали общо 35%, едва 4% са казали, че са "много доволни".
Това става ясно от социологическо проучване по поръчка на Европейския парламент. То е проведено между 2 ноември и 3 декември 2021 г., сред 26 510 граждани от всички 27 държави членки. У нас са анкетирани 1020 души под формата на интервюта лице в лице, а поради пандемията от COVID-19 са задавани и онлайн въпроси.
Недоволството доминира и при по-младите. От хората, родените между 1981-1996 г., недоволни от демокрация са 56%, а при родените след 1997 г. - 47%.
Най-недоволни се оказват мениджърите - 67%.
69% от българите, които се самоопределят като долната третина на средна класа, също не харесват състоянието на демокрацията в страната.
100% доволни от демокрацията обаче са от „горната класа".
От проучването става ясни, че българите са убедени, че гласът им се зачита в страната. Така смятат 53% от анкетираните. На противоположното мнение са 41%.
За европейските граждани общественото здраве продължава да бъде основен законодателен приоритет с дял от 42%, последвано от борбата с бедността и социалното изключване - 40% и действията срещу изменението на климата - 39%.
В България общественото здраве също се възприема като основен приоритет на политиката на ЕП (53%), заедно с борбата с бедността и социалното изключване (51%). Подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места се нарежда на трето място с дял от 48%, сочат данните за България.
Подкрепата на гражданите за ЕС остава висока
Мнозинството от европейските граждани (62%) считат, че членството на тяхната страна в ЕС е нещо добро, като само 9% заявяват обратното.
У нас се наблюдава намаляване със 7 процентни пункта - до 49%, на дела на хората, които са на мнение, че членството на страната в ЕС е нещо добро. Делът на анкетираните, които го приемат като негативно, се увеличава с 4 процентни пункта - до 13%.
60% от анкетираните смятат, че страната е спечелила от членството си в ЕС. Българските граждани виждат ползите от ЕС основно като възможностите за работа, които ЕС носи - 47%, подобряването на сътрудничеството между България и другите европейски страни (28%) и поддържането на мира и укрепването на сигурността (22%).