Близо 1000 души се събраха в центъра на столицата снощи, за да изразят своето недоволство срещу предложените от МС промени в закона за горите, които предстои да бъдат разгледани на второ четене в парламента, предаде БГНЕС.
Протестиращите издигнаха плакати с надпис: "Искаме гори, не бетон", "Бай Бойко убива "Алеко"", "Монополите убиват горите", "Стига монополи", "Стига подаръци от държавата", "Ски за децата, не за милионерите", "Офшорки долу ръцете от планините". Освен организаторите от "За да остане природа в България" към протеста се присъединиха и много граждани с активна позиция по въпроса.
И докато към 18:30 едва стотина души бяха дошли на сборния пункт пред НДК, в шествието, с всеки изминал миг, техният брой бързо нарастваше и в крайна сметка в шествието, което започна малко след 19:00, се включиха близо 1000 души. Под звуците на "Притури се планината" и "Излел е Делю хайдутин", те преминаха по бул. "Витоша и "ул. "Алабин" и се спряха пред площад "Възраждане", където е администрацията на Природен парк Витоша. Някои от тях символично носеха челници или фенери.
Целта на екоактивистите е да спрат спорните законодателни промени, преди да са минали на второ четене в парламента. Според тях промените ще дадат възможност за бърза и евтина сеч на държавни и частни гори, за да се проправят писти и просеки за лифтове в услуга на "един и същ бизнесмен, който вече контролира 3 от 4-те големи ски зони в България - Банско, Витоша и Боровец."
"Надяваме се да спрат серията от лобистки законови промени, които се налагат в парламента. Искаме да живеем в едно нормално общество, в което законите се спазват и се приемат в интерес на хората, а не обслужват частни интереси", заяви Богдан Христов от едно от гражданските обединение, в защита на Витоша. Той също е скиор, но не иска ски туризма в България да се контролира от един или от няколко души и този туризъм да е за сметка на природата в страната. "Ние сме против това да има монопол в ски туризма и лифтовете да се строят без конкурс", каза още той.
"Българската гора и дървесината е един от най-големите ресурси на България. На фона на всички приказки за страхотната ни природа, имаме само 5 % защитени територии в България и се посяга именно на тях. Има и апетити за изключване на част от територията на природен парк "Пирин" и за ново строителство във Витоша. Промените в Закона за горите предоставят възможности по-лесно да се придобиват права върху горите и по-лесно да се строи в тях и те ще засегнат всички защитени територии у нас", коментира планинският водач Михаил Михов от коалицията "За да остане природа в България".
"Тези промени имат връзка със Закона за биологичното разнообразие и провеждането на оценка за съвместимост. Отпадането на процедурата за промяна на предназначението, заложено в промените, урежда съвсем друг начин за оценка за съвместимост, който изобщо няма да е прозрачен", обясни експертът от "Зелени Балкани" Добромир Добринов. "В Наредбата за оценка за съвместимост е разписано, че когато проекти, планове и инвестиционни предложения не попадат в обхвата на Закона за околната среда и когато няма промяна на предназначението, компетентният орган решава как да процедира и това по никакъв начин не се оповестява. Така на практика ако промените в Закона за горите бъдат приети, за решенията за изграждането на ски съоръжения и писти, ще разбираме едва когато ги видим с очите си", обясни още той.