Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протест не накара БХК да оттегли номинацията за "Човек на годината" на Джок Полфрийман

05 ноември 2015, 17:15 часа • 17753 прочитания

Граждани се събраха пред централата на Българския хелзинкски комитет (БХК) на протест срещу номинацията на осъдения за убийство Джок Полфрийман за “Човек на годината”. Негодуванието си близки и приятели изразиха с подписването на петиция срещу обявената номинация на Полфрийман, който е осъден на три инстанции на българския съд за убийството на Андрей Монов, предаде БГНЕС.

Георги Къртев, който е съученик на Андрей от Първа английска гимназия, заяви пред БГНЕС, че е дошъл на протеста с приятели и близки в знак на възмущение на номинацията на БХК. “Подготвили сме една петиция, с която настояваме тази номинация да бъде оттеглена, тъй като е недопустимо един човек, който е осъден с влязла в сила присъда за такова тежко престъпление, да бъде номиниран за такава награда”, заяви Къртев. Той обясни, че събирането на протестиращите е станало спонтанно и не са успели да се срещнат очи в очи с представители на БХК.

За настояването Полфрийман да бъде изпратен обратно в родната Австралия Къртев заяви, че “това е защитна теза на един престъпник. Напълно нормално е за него да търси свобода”.

Габриела Виденова, съученичка и приятелка на Андрей също коментира номинацията на Полфрийман като заяви, че мотивите й са публикувани на сайта на БХК и всички близки на убития Андрей не са съгласни с нея като “тази номинация най-малкото ни обижда. Това е гавра с паметта на нашия приятел, защото да бъдеш носител на такава награда би следвало да си притежател на ценности и морал, който не смятаме, че е присъщ за този престъпник, който е осъден на три инстанции в България и излежава присъдата си за убийство”.

Позицията на БХК

От своя страна от Българския хелзинкски комитет отказваха да говорят пред медиите, защото не е направено предварително записване за разговор. След настояването на повече от 20 медии, председателят Красимир Кънев се появи на входната врата на комитета и заяви, че БХК не прави номинациите, а отделни хора, както и че той самият не би могъл да изкаже подкрепа за Полфрийман за номинацията му, защото го защитава пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Причината за защитата е, че държавата ни отказва да позволи екстрадицията на Полфрийман в Австралия. Кънев освен това изтъкна значението на работата на Полфрийман за защитата на правата на затворниците. Тази номинация е направена от асоциация от затворници не заради престъпленията на затворниците, които членуват в нея, а заради дейността на тази асоциация в местата за лишаване от свобода. “Не видяхме причина да откажем тази номинация, защото това означава да откажем на всички други номинации, които постъпват при нас, да изискваме свидетелство за съдимост”, подчерта Кънев.

На роднините на убитото момче и на роднините на всички, които са жертва на престъпления Кънев каза, че много съжалява и че дейността на БХК в никакъв случай не може да бъде оправдание за загубата на живота на това момче и по никакъв начин тази номинация не може да се оправдае със загубата на този млад живот. Въпреки това комитетът не може да махне номинацията, защото това е в противоречие с принципите на БХК да не дискриминират хората. По тази причина и според БХК няма причина да не се подкрепи номинацията на Полфрийман.

Повече за номинацията

Номинацията на Полфрийман е направена от Каролайн Стейпълс от Занзибар за работата му в Българско затворническо сдружение за реабилитация (БЗСР).

Полфрийман е номиниран, защото в тази организация той е участвал в разработване на предложение, свързано с нуждата от по-ясни и прозрачни критерии за условно освобождаване. Освен това е докладвал за нарушения на човешки права пред органи и организации като Български хелзинкски комитет и Комитета за предотвратяване на изтезанията. Наред с това Полфрийман е бил и “модел за подражание за други затворници, като ги учи как успешно да се борят за правата си”.

Според БХК Полфрийман е бил подложен на репресии и незаконни наказания от затворническите власти.

Случаят "Полфрийман"

На 27 декември, 2007 година Джок Полфрийман пробожда смъртоносно с нож Андрей Монов, син на бившия депутат на БСП и психолог Христо Монов. Монов се прочу в България с репликата си "интернет лумпени" по адрес на протестиращите срещу кабинета "Орешарски". Полфрийман ранява и друг български гражданин – 19-годишния Антон Захариев. За деянието си, на 2 декември 2009 година Полфрийман е осъден на 20 години затвор. На 27 юли 2011 ВКС потвърди присъдата от 20 години затвор за Джок Полфрийман.

Версията на Полфрийман е, че той се е опитал да защити нападнат от Монов и приятелите му млад циганин. По думите на осъдения, когато той се намесва, младият Монов и приятелите му вече са повалили жертвата си и безмилостно я налагат, включително с тъпи предмети. Полфрийман вади нож и се опитва с викове „назад, назад” да ги прогнози. Според показанията му младежите обаче не се стряскат в достатъчна степен и му налитат, което го принуждава да използва оръжието, за да се защити.

Случката е записана от охранителна камера, но "електрическа авария" изтрива записа.

Случаят "Полфрийман" се наблюдава от прокурор Първолета Никова, която е „герой” на друг случай, при който спасява приятеля си Рангел Станчев от ареста, като му дава шоколадови бонбони, за да предизвика хипергликимична криза. Етичната комисия на Висшият съдебен съвет обаче излезе със заключение, че прокурор Първолета Никова не е нарушила Етичния кодекс на магистрата с връзката си с Рангел Станчев, който е известно име в бургаския ъндърграунд.

По детайлите от историята с Джок Полфрийман австралийската журналистка Белинда Хоукинс публикува книга „Кошмарът на всеки родител”. Там тя описва всички свои открития – като например, че Андрей Монов не е загинал от прободна рана в гърба, както се прокламираше широко в българските медии. Според аутопсията няма начин раната да е била нанесена в гръб. Отделно пред Deutsche Welle Хоукинс изрично подчертава, че не е намерила никакво потвърждение в архивите на австралийската правосъдна система и на Интерпол, че Джок Полфрийман е убил и друг човек с нож преди случая с Андрей Монов.

„В книгата си аз не се опитвам да реша въпроса за вината - това е работа на други. Мога обаче с чиста съвест да кажа, че разследванията ми недвусмислено разкриват много сериозни пропуски на българската съдебна система - от решаващите 24 часа непосредствено след арестуването на Полфрийман, та чак до приключването на съдебния процес. Българите заслужават по-добро правосъдие”, казва Хоукинс.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес