Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата сезира КС за незаконния добив на подземни богатства

23 септември 2022, 12:57 часа • 1431 прочитания

Главният прокурор Иван Гешев заведе дело в Конституционния съд. Този път - за да защити правата на хора, чиито движими вещи подлежат на конфискация, защото са ползвани за престъпление, без собствениците им да са участвали в престъплението. Това е петото конституционно дело, което Гешев инициира от началото на годината.

Става дума за част от алинея на чл. 240а от Наказателния кодекс. Чл. 240а регламентира до 6 години затвор и от 1000 до 20 хил. лв. глоба за този, "който извършва добив на подземни богатства без предоставена концесия или когато действието на предоставената концесия за добив е спряно". Гешев вижда проблем в алинея 7 на въпросния текст, който гласи, че "превозното или преносното средство, послужило за превозването или пренасянето на предмета на престъплението, се отнема в полза на държавата и когато не е собственост на дееца, освен ако стойността му явно не съответства на тежестта на престъплението". Според него частта "и когато не е собственост на дееца" нарушава Конституцията.

Наказателната отговорност е лична, а в оспорената част на разпоредбата макар и отнемането да не е изрично формулирано като наказание, на практика се санкционират лица за чужда вина, което е конституционно нетърпимо като противоречащо на принципа на правовата държава, пише Гешев до КС.

Той допълва, че собственикът на тази вещ понася индивидуална тежест за чужда вина и няма никакви правни средства да защити законните си интереси. "Тези лица нямат права нито в досъдебното производство, нито в съдебната фаза на процеса. Те дори може изобщо да не знаят за засягането на собствеността им", се посочва в искането до Конституционния съд.

В искането до КС се посочва, че възможностите за държавна намеса в частната собственост са строго ограничени. Принудителното безвъзмездно отчуждаване на определени от закона движими вещи, принадлежащи на граждани, които нямат отношение към извършеното престъпно деяние, при това без да им е осигурена възможност да защитят интересите си, представлява груба и неоправдана намеса в неприкосновеното право на собственост.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес