Разпоредена е пълна проверка по законосъобразността на извършените сделки с държавни и общински земи в град Несебър, съобщиха от прокуратурата. От там уточняват, че "в прокуратурата постъпи сигнал от премиера Бойко Борисов до и.д. главен прокурор Бойко Найденов по повод публикации в медиите за извършени закононарушения по застрояването на защитени територии в Несебър."
Междувременно "с решение от днес се отменя разрешението за строеж на спорната територия в Несебър, защото е незаконно." Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която представи резултатите от направената от Дирекцията за национален строителен контрол проверка на издадените разрешения за строеж в кв. „Черно море“, гр. Несебър, местност Кокала, съобщи агенция “Фокус”. Решението за строеж включва първите 4 етапа от общо 11-те за строеж в спорната местност. Предвидено е застрояването на 122 жилищни сгради.
Министър Павлова представи резултатите от проверката на Дирекция "Национален строителен контрол" - ДНСК, на проблемния терен край Несебър и информира и че община Несебър е саботирала проверката на ДНСК за строителното разрешение върху спорния терен и ще бъде наказана.
Подробните устройствени планове като този за спорните територии в Несебър, и за спорни имоти и в Царево и Равда, са изготвени от един и същ архитект - ЕТ Калин Тихолов. За много кратък период от 12 дни се взима решението, че проектът е съвместим с опазването на природата.
Решението е качено на сайта на инспекцията и не е било обжалвано от неправителствените органзиации. Допуснати са груби нарушения, каза инж. Милка Гечева, директор на ДНСК. Единствено по част геодезия е изготвен проект. Всичко останало е в идейна фаза, каза тя. В случая разрешението е издадено по общия ред, а не според реда за разрешение по идеен план, посочи Гечева. В приложените към разрешението за строеж, единствено идейният проект за архитектура е одобрен от главния архитект, с подпис от главния архитект и печат от общината, каза още тя.
Останалите проекти нямат печат от общината или подпис от главния архитект. Книжата не отговарят на изискванията за издаване на разрешение за строеж като обем и съдържание, допълни Гечева.
„Имахме категорично несъдействие от страна на общината. Това е причината чак днес да можем да издадем разрешения за отмяна на този проект”, каза Лиляна Павлова. В продължение на три дни общината се криеше. Ще бъде направено административно наказание на общината за категоричното саботиране на проверката, както и на главния архитект, каза Лиляна Павлова.
Скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
Разкритията за строителството върху дюните бяха направени от природозащитника Тома Белев, че багери унищожават дюните в местността Кокала между Равда и Несебър. Министър Мирослав Найденов свика извънредна пресконференция на 31 декември и се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните, но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.
Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов.
Редактор: Е. Гигова