Приключи прибирането на тютюна от реколта 2020, съобщиха пред БНР от Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Предстои стартът на изкупната кампания. Прибрани са 7 508 тона тютюнева суровина в складовете от четирите сортови групи, които се отглеждат в България.
Има спад в производството на тютюн с около 15-20%, в сравнение с предходната година. Причината за това е, че тази година се разви сухо лято, горещо лято, но качеството на добития тютюн е високо. Това каза в предаването "Преди всички" Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
"В момента търговските оператори, с които имаме предварително сключени договори, раздават в момента амбалажа - под формата на кашони и зебла, при добри климатични обстоятелства тютюнопроизводителите са в готовност да заготвят тютюневата суровина във формата, под която я продаваме. Смятам най-интензивно да се развие изкупната кампания в месеците ноември и декември, както всяка година, но разбира се пак се застраховаме с климатичната, с метеорологичната обстановка. Трябва да има оптимална атмосферна влага за това", допълни Филев.
Над 30 са търговците, които имат издадено разрешително за изкупуване на тютюнева суровина от Министерството на земеделието, храните и горите, но 10 са тези, които са активни през последните 5-6 години.
"Имаме 5 търговски оператора с много сериозно внимание и с много голям интерес към ориенталските сортове групи тютюн, които се отглеждат в България - басми и „Кабакулак“ и четири, които търгуват с едролистните сортове тютюн – „Бърлей“ и „Вирджиния", подчерта Цветан Филев.
В новата обща селскостопанска политика на Европейския съюз ще имат възможност да участват в мерки и финансови инструменти само регистрирани в регистъра тютюнопроизводители.