Бензинът и дизелът ще поскъпнат до 2,40-2,45 лв. за литър до десетина дни. Такава прогноза направи за “Труд” Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Причината за това е повишението на цената на петрола тип Брент, който е определящ за цените на горивата в България, до около 84 долара за барел.
Доскоро от петролните компании са продавали горива, купени на по-ниски цени. Но тези количества вече се изчерпват. Освен това от 15 октомври в сила влизат зимните стандарти за горивата. Затова участниците на пазара в страната са имали количества, достатъчни за десетина дни. Продаваните през зимата бензин и дизел по принцип са малко по-скъпи.
Цените на горивата стабилно вървят нагоре през последните дни. Средната цена на бензина стигна 2,34 лв. за литър, а на дизела - 2,35 лв. Преди година цените на автомобилните горива бяха 1,78-1,79 лв. за литър. Оказва се, че за година цените са нараснали с 55 ст. за литър. Според Живодар Терзиев настоящата цена на петрола от около 84 долара за барел трябва да се задържи през следващите месеци. Реалното потребление на горива не е по-голямо спрямо времето преди пандемията.
Проучване на Дойче банк за настроенията на финансовите пазари обаче показва, че много инвеститори очакват покачване на цената на петрола. 60% от анкетираните от Дойче банк смятат, че цените на петрола ще се повишат до 100 долара за барел. Всеки долар поскъпване на петрола води до повишаване на цената на готовата продукция с 10 долара за тон. Ако петролът поскъпне до 100 долара за барел цените на бензина и дизела ще нараснат с около 25 ст./л.
Евентуалното поскъпване на петрола няма да се дължи на петролните компании по света, а ще бъде резултат от действията на инвеститорите на международните пазари. Печатането на пари от централните банки по света доведе до наличието на огромни суми в банките и големите инвестиционни фондове. Те инвестират тези средства в различни суровини като метал и петрол с една единствена цел - реализиране на печалба.