Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Овчаров: Вартоломей унизи българския патриарх

11 ноември 2015, 19:45 часа • 6684 прочитания

Патриарх Вартоломей I унизи българския патриарх Неофит, наричайки го Негово Блаженство, независимо, че днес се опитват да омекотят думите му. Това каза археологът проф. Николай Овчаров във връзка с посещението на Вселенския патриарх Вартоломей I в България и искането му страната ни да върне свещени богослужебни ценности на Гърция, предаде Фокус.

„Според мен това беше неправилно - титлата на нашия патриарх, който е равен с всички останали православни патриарси, е Светейшество“, заяви той.

„Тези светини, за които говори, са донесени не само от манастирите от територията на Гърция, случили се при бягството на българите и при нашите разузнавателни експедиции по време на Първата световна война. Стотици български села са били унищожени в Беломорска Тракия, в района на Ксанти, Драма и други населени места“, обясни проф. Овчаров.

Той посочи, че са запазени ръкописи, в които се знае, че не турците колят толкова българите, колкото го правят гърците. „Това е било един жив геноцид. Тогава тази дума не е била популярна, но няма никакво съмнение, че спрямо българите е извършван такъв. Бягайки към България, те взимат много от своите икони, църковна утвърд, всичко това, което са съхранявали в домовете си“, поясни археологът.

„Наши експедиции прибират и доста важни сбирки от някои манастири, в които са служили гърци, но и българи. Това, че днес е територия на Гърция, няма никакво значение. Да не забравяме, че по онова време – преди Балканските войни, е била територия на Османската империя. Става дума за една друга държава“, припомни проф. Николай Овчаров.

Той спомена известния факт, че българската държава е имала претенции за тези области, които след Ньойския договор, остават трайно в територията на Гърция.

„Правната основа е тази, че през 1964 г. между България и Гърция е сключено споразумение, което сочи, че двете страни нямат претенции една към друга. По-късно, през 70-те години, е препотвърдено т.е. няма никаква правна основа за искането на тези ръкописи, икони и други ценности да бъдат върнати“, допълни проф. Николай Овчаров.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес