Проектът, който европрокуратурата начело с Лаура Кьовеши разследва в община Бойчиновци, е санкциониран с над половин милион лева. 10% от стойността на договора за обществената поръчка (5 098 290 лв. без ДДС) е корекцията, наложена от управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). И тя е потвърдена с решение на Административния съд на Монтана от 19.07.2023 г.
Припомняме, че днес от офиса на Европейската прокуратура в Люксембург съобщиха, че са извършени обиски на 23 ноември при разследване за потенциална злоупотреба с европейски средства, включваща проект за ремонт и реконструкция на общинска пътна мрежа в община Бойчиновци.
Претърсванията са извършени на множество места в България, включително в обекти на фирми, участващи в строителните дейности, както и в административни офиси на община Бойчиновци. Иззети са множество документи и са разпитани свидетели.
Въпросът е в детайлите
Обществената поръчка, която е в полезрението на Европейската прокуратура, е с предмет „Рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа на територията на община Бойчиновци“. След проведена открита процедура на 5-ти февруари 2020 г. за изпълнител е избран консорциум „Обединение пътища Бойчиновци 2019“ с участието на фирмите „Инфракънстракшън“ ЕАД (с 99,99% дял) и „Трейс БГ“ (0,01%). Собственик на първата фирма е Ивайло Павлов, а на втората – „Трейс Груп Холд“ и Николай Михайлов.
Договорът е на стойност 5 098 290 лв. без ДДС, или 6 117 948 лв. с ДДС.
Той е трябвало да се изпълни за 500 дни, но е удължаван три пъти. Последният анекс за това е подписан през април тази година, като крайният срок за изпълнение е фиксиран за 22-ри декември 2023 г.
„Срокът за усвояване на средствата и за подаване на искането за окончателно плащане е 36 месеца от датата на подписването му. Оттогава срокът е удължаван няколко пъти, но към днешна дата няма данни договорените дейности да са изпълнени, нито проектът да е приключен. Разследването, което се провежда с подкрепата на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), все още продължава, за да се установи естеството и степента на предполагаемите престъпни действия“, уточняват от Европейската прокуратура.
За какво точно е санкционирана общината
Финансовата корекция е наложена на 6-ти април т. г. по съвсем други причини, нямащи нищо общо с повода за разследването, оповестено днес.
На пръв поглед двете нарушения изглеждат прозаични, но от Управляващия орган на Програмата са категорични, че са достатъчно съществени, за да наложи корекция от 10% върху сумата по договора.
Едното е заради постъпили писмени запитвания до възложителя за разяснения. Отговорите от община Бойчиновци са публикувани след законовия срок, но с тях „Възложителят е променил съществено заложените изисквания в документацията, като по този начин не е осигурил достатъчен нов срок за подаване на офертите“.
Другото е за нарушен срок, в който възложителите имат право да изменят или допълнят информацията в публикуваните от тях документи, с което всъщност е бил удължен и срокът за подаване на оферти с 31 дни – отново не според законовите изисквания.
Особено интересни за професионалисти са самите разяснения. По зададените пет въпроса се оказва, че е допусната техническа или явна фактическа грешка, част от които обаче променят първоначално обявени условия.
„В действителност изискването за публикуване на разясненията е конкретно проявление на принципите на равнопоставеност, публичност и прозрачност, а следователно и на свободната конкуренция, като предпоставки за нейното осъществяване. Именно поради тази значимост на задължението на възложителя законодателят го е дефинирал императивно, без възможност за преценка да бъде или да не бъде изпълнявано. Предоставянето на разяснения по условията на процедурата цели евентуалното изясняване действителната воля на възложителя във връзка с конкретно търсеното изпълнение, като дава възможност на всички заинтересовани субекти да подготвят офертите си по начин, който изцяло отговаря на предмета на поръчката и техническите спецификации, т. е. при равни условия, публичност и прозрачност. Съдът приема, че непълно представената, неясна и неадекватна информация е равносилна на липса на такава, респективно на липса на предоставени разяснения“, пише в мотивите за решението на Административния съд.
С него жалбата на община Бойчиновци срещу наложената от ръководителя на управляващия орган на ПРСР е отхвърлена. Решението е обжалвано във Върховния административен съд, като делото там е насрочено за 20.02.2024 г.
За изпълнението и плащанията по същата поръчка на община Бойчиновци и Агенцията „Държавна финансова инспекция“ е констатирала нарушения, за които е докладвала на прокуратурата през първото тримесечие на 2022 г.