Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Признание от висш нотариус: За завещание може да бъде признат хвърчащ лист

26 февруари 2019, 09:30 часа • 15976 прочитания

Хвърчащ лист, написан дори не точно от собственика на дадено имущество, но подписан и датиран може спокойно да послужи като завещание и с това "завещание" имуществото да отиде при някой, който изобщо не е скъп и дори не е ползвал лично собственика. Това призна председателят на Дисциплинарната комисия към Нотариалната камара Димитър Танев.

Танев коментира пред Нова телевизия темата след случай, при който завещан на дете-сираче апартамент отива в ръцете на измамник точно по схема с меко казано съмнително завещание. Фалшивото завещание е използвано, за да се препродаде апартаментът няколко пъти, като има изповядване на сделките при нотариус Борислава Налбантова, която все още не е коментирала защо е удостоверила сделките при много ниска цена – 35 000 лева за 66 квадрата в София.

Според експерта описаното по-горе "завещание" си е предвидено в закона още от 1890 година. Трябвало обаче да има промени и има предложения от нотариусите в тази насока, като Танев посочи две възможности.

Първият вариант за промяна – когато се обявява съответното завещание, независимо дали е нотариално заверено или не, да присъстват наследниците по закон. Те следва да бъдат издирени и уведомени, за да може при самата обява веднага да предяват претенции, ако имат такива.

Вторият вариант е да бъде върната формата на т.нар. тайно завещание. При него се пише завещание от съответния човек, като то бива подкрепено с подписите на поне двама свидетели (в миналото са били даже четирима) и заведено на съхранение при нотариус.

В момента най-сигурният, но и най-скъп вариант на завещание е нотариално завереното. При него завещаващият диктува на нотариус последната си воля, в присъствието на двама свидетели и след това го заверява.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес