Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Призив за спешна проверка за качеството на бебешките храни у нас след доклад от САЩ

04 октомври 2021, 10:30 часа • 3169 прочитания

"Българските институции трябва незабавно да се самосезират и да проверят какво е качеството на бебешките храни в страната". Това заяви, в интервю за Actuаlno.com, председателят на асоциацията „Активни потребители” Богомил Николов. Повод за призива му стана новината за американски производител и вносител на детски храни в България, който е бил засечен да продава детски храни с високи нива на токсични тежки метали в САЩ. Според доклад на Конгреса в САЩ четири водещи компании, сред които и фирмата “Гербер”, са продавали опасни нива на арсен, олово, кадмий, живак и други токсини в бебешки храни.

Вижте новината за доклада: Доклад от САЩ: Опасни нива на тежки метали в бебешки храни, има познат и в България производител 

Според Богомил Николов, българската общественост трябва да бъде успокоена веднага и да се даде ясен знак от българските институции, че няма никакъв проблем с храните за деца.

“Не съм учуден от тази новината за Доклада на САЩ. Отдавана знаем, че в Западните страни, особено в Америка, стоките, които са на пазара, като започнем от бебешките храни до автомобилите, се подлагат на много строг и непрекъснат контрол за безопасност. Това става първо от самите производители, след това от гражданските и потребителските организации и накрая от контролните държави органи. Проверката на качеството се извърша на три нива и от много строг контрол. Не случайно и медиите в чужбина изобилстват от новини за случаи с проблемни храни. При нас изтеглянето на стока от пазара се превръща в новина, а не бива да е така. И в случая, когато има подобни съмнения за качеството на детските храни, българските власти трябва да реагират в рамките на ден - два и да обявят какво е показала проверката им. Тук, за съжаление това не случва поради много необясними причини”, заяви Николов.

Според него, много е вероятно бебешките храни да са попаднали в България, тъй като практиката показвала, че производителите пренасочват опасните храни за места, където контролът не е толкова засилен.

“В цяла Европа, а и в България работи система за ранно известяване при наличието на опасни храни на пазара. Тук е ролята Българската агенция по безопасност на храните, която учудващо все още нищо не е направила за да успокои българските родители и да каже какви храни ядат децата ни. Призовавам: нека службите действат превантивно, а не само реактивно”, добави Николов.

Actualno.com се обърна и към Българската агенция по безопасност на храните. Оттам съобщиха, че към момента няма постъпили сигнали за навлизането на опасни бебешки храни на българския пазар от САЩ. От пресцентъра добавиха, че в Европа също не са били получени сигнали на детски храни с опасни метали от марката "Гербер" - през общоевропейската система за ранна сигнализация. От Агенцията обещаха, че в рамките на няколко дни ще изготвят справка, която ще обобщава какви и колко проверки са били извършвани до момента за качеството на бебешките храни.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес