Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Притеснителни данни: Българчетата сред най-пристрастените към социалните мрежи

25 септември 2024, 07:20 часа • 698 прочитания

Рязко нарастване на използването на социални медии сред подрастващите разкриват нови данни от Регионалния офис на Световната здравна организация за Европа. Ако през 2018 г. 7% от младежите са показвали пристрастяване към мрежите, то през 2022 г. делът им се увеличава на 11%.

У нас делът на децата, пристрастени към социалните медии, е 17%, с което се нареждаме на трето място след Румъния и Малта, пише в. "Сега".

Проучването изследва около 280 000 деца на 11, 13 и 15 години в 44 страни и региони в Европа, Централна Азия и Канада през 2022 г. Резултатите пораждат опасения относно въздействието на цифровите технологии върху психичното здраве и благосъстоянието на младежите в Европа, казват изследователите. 

ОЩЕ: Австралия забранява на децата да използват социалните мрежи

Проблеми с мрежата 

Изследователите маркират няколко симптома за проблематично ползване на социални медии - вманиачаване в тях, чувство на неудовлетвореност поради желание за повече време в мрежата, неуспешни опити за ограничаване на престоя в тях, пренебрегване на други занимания, чести спорове по повод употребата им; прикриване на реалното време, прекарано в тях и др.

Същите критерии се прилагат и по отношение на онлайн игрите - прекомерно вживяване в тях, симптоми на абстиненция, загуба на контрол и негативни последици в ежедневието.

При 11% от децата има симптоми на проблематично използване на социални медии, като този процент бележи увеличение в сравнение с 2018 г., когато е бил 7%.

По-голямо увеличение се наблюдава сред момичетата, отколкото при момчетата - 13% срещу 9%, като при 13-годишните момичета делът на тези с проблематична употреба нараства от 10 на 16% в сравнение с 2018 г. Румъния показва най-голямо увеличение, докато в Испания например има спад. Финландия и Норвегия пък успяват да задържат положението.

ОЩЕ: Как влияят социалните мрежи на психичното ни здраве?

Румъния има най-голямо разпространение на проблемно използване на социалните медии - 22% от децата там страдат от над 6 симптома, близки до пристрастяването, следвани от тези от Малта - 18% и тези от България - 17%. Най-малко проблеми имат в Нидерландия - 5%, следвана от Швеция и Унгария - по 7%.

Непрекъснат онлайн контакт

36% от подрастващите съобщават за непрекъснат онлайн контакт (почти през целия ден) с приятели и други хора, като най-висок е процентът сред 15-годишните момичета - 44%. Като цяло, непрекъснатите онлайн контакти са по-разпространени при момичетата, като разликата между половете нараства с възрастта.

България е до средното ниво, що се отнася до 11-годишните - за непрекъснати онлайн контакти свидетелстват около 29% от учениците на тази възраст. При 13-годишните този показател се увеличава до 26% при момчетата и 34% при момичетата (при средни нива от 33% и 41%), а при 15-годишните непрекъснати онлайн контакти имат 28% от българските момчета и 41% от нашите момичета (при средни нива съответно 34% и 44%).

Колко често играят игри?

13 държави и региони са включили въпроси относно онлайн игрите в проучването. То показва, че 12% от подрастващите са изложени на риск от проблеми, свързани с играенето на онлайн игри, като момчетата са по-склонни от момичетата да показват признаци на подобни проблеми (16% срещу 7%). 34% от подрастващите съобщават, че играят игри всеки ден, а една пета (22%) играят по най-малко четири часа в дните, в които са играли игри.

ОЩЕ: Тормоз в интернет: Колко уязвими сме? Анализ на киберексперта Христиан Даскалов (ВИДЕО)

Най-ниски проценти по този показател са регистрирани при момчетата в Сърбия - 11% играят онлайн игри всеки ден, както и при момичетата в Исландия - също 11%. Най-висок е делът на ежедневно играещите сред 13-годишните момчета (60%) в Обединеното кралство (Шотландия) и 15-годишните момичета (51%) в Сърбия.

Дългите игрови сесии (поне 4 часа) са най-разпространени сред момчетата на 13 и 15 г. Най-малко си позволяват такива дълги сесии 11-годишните в Словения (15% момчета и 7% момичета), а най-много - при 13-годишните момчета в Обединеното кралство - 45% и 11-годишните момичета в Малта - 19%.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес