Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитници: МОСВ тихо ще разреши промишлена сеч и нови строежи в Пирин и Витоша

04 август 2016, 10:00 часа • 1844 прочитания

МОСВ бърза да приеме в отпускарския сезон новите планове за националните паркове "Пирин" и "Витоша", за да може още този сезон да започне сеч. Това обяви "За да остане природа в България", която ще направи протест през септември.

Според неправителствената коалиция в новите планове за двата парка има скандални неща. Проектът за план за управление на Национален парк "Пирин" предвижда увеличаване с 14 пъти на зоната за ново строителство в сърцето на планината, както и промишлен дърводобив и сеч върху 60% от територията на националния парк (при 0% сега), твърди "За да остане природа в България". Проектът за план за управление на Природен парк "Витоша" предвижда строежите на нови ски писти и лифтове, както и нови сгради да се разрешат за 40% от територията на парка (при разрешена сега само подмяна на съществуващите), казват природозащитниците.

"За да остане природа в България" твърди и, че одобрението на новите планове ще стане на 25-ти август и 31-ви август. На 25-ти ще мине одобрението във Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС) на МОСВ за Пирин, а на 31-ви - за "Витоша". Според Закона за защитените територии ВЕЕС е органът, който препоръчва на министъра на околната среда дали да приеме или да върне двата плана. След миистерско одобрение плановете отиват за гласуване от Министерски съвет. Фактът, че се свиква заседание на ВЕЕС означава, че МОСВ приема проектите на двата плана и вече е задвижило процедурата по тяхното окончателно одобряване, считат от "За да остане природа в България".

Защо се бърза?

И двата проекта за планове за управление не са преминали задължителните екологични оценки и оценка за съвместимост, категорични са еколозите. И двата проектоплана бяха върнати за основно преработване, след като се оказа, че изпълнителят им – фирмата „Пролес“, не е спазил заданието, добавят природозащитниците. Може би се смята, че в отпускарския сезон ще остане незабелязан фактът, че проектите не са променени съществено и философията им насърчава интензивната експлоатация на ресурсите на двете ни емблематични планини – Пирин и Витоша, предполагат от "За да остане природа в България". Природозащитниците припомнят и, че в парламента на първо четене мина новият Закон за концесиите. Най-важната част от закона е, че няма определени срокове на концесиите т.е. те стават "вечни".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес