Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приятел на Боян Петров разказа подробности за спасителната акция

22 май 2018, 09:26 часа • 17347 прочитания

"Китай дадоха едни от най-добрите си катерачи. Непал дадоха шерпа, който е изкачил върха и от двете страни. Групите рапортуваха и ходеха, а ние с хеликоптера гледахме и координирахме нещата с институциите. Китай го направи като дарение към България. Непал поискаха 200 хил. долара, но ние договорихме 50 хил., ако изпратят хеликоптер и 150 хил., ако го намерят жив. Китай го направиха безплатно. Парите бяха дадени от приятели на Боян и дарителската сметка, която приятелката му направи. Операцията струваше над 65 хил. долара. " Това каза за bTV Кирил Петков, който  който замина за Хималаите със своя баща Петко Петков, за да участва лично в издирването на алпиниста ни.

"Огледахме много внимателно под скалите, всички места, където може да е паднал, огледахме с чувствителни камери, опитахме да идентифицираме индивидуални точки, а екипът на Китай ги обходи. Самият хеликоптер прелетя над самия връх. Всички сме много недоволни, че не можахме да го намерим... Командирът на китайския спасителен екип ни каза: Да знаете, че от днес нататък няма граници между Китай и Непал, когато става дума за спасителни мисии."

По думите на Петков спасителната акция по издирването на Боян Петров е била безпрецедентна и ще осигури повече сигурност в бъдеще за алпинистите.

"Баща ми тръгна за Непал. Каза ми, че получава различна информация. Беше изтеглил 30 хил. долара и тръгна за Китай. Реших, че ще го придружа. Китайския посланик много помагаше. Посрещна ни с усмивка и получихме безплатни визи", разказва още приятелят на Боян Петров. 

"Никога в историята на Непал хеликоптери не бяха прелитали през границата към Тибет. Авиационната администрация на Непал много се притесняваше, че ако хеликоптерите бъдат допуснати по грешен начин в Китай, ще е опасно за тях. Китайската администрация също работи да два през нощта и в три часа получихме разрешението – първото в историята между двете държави за три хеликоптера да могат да излетят до границата", разказа Петков.

По думите му вече няма граници между Китай и Непал при спасителни акции.

Той отново благодари и на българските и на китайските институции – денонощно на линия за съдействия в България са били министрите Екатерина Захариева и Румен Порожанов, както и шефът на кабинета на премиера Румяна Бъчварова.

Петков благодари и на Китай, и Непал за изключителното съдействие и за това, че техните спасители са рискували живота си в акцията.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес