Сингурлярност е точката, в която изкуственият интелект ще достигне и ще надмине човешкия разум.Този сюжет лежи в основата на безкрайния брой антиутопични филми. И макар да звучи като научна фантастика, много специалисти в областта на компютърната техника твърдят, че сингурлярността ще настъпи още през този век.
Малцина са съгласни с това как ще изглежда нашето бъдеще после. Някои предсказват епични битки между роботите и хората, докато други смятат, че свръхинтелигентните машини ще ни прокарат пътя към безсмъртието.
От масовото унищожение до продължаването на живота: пред вас са седем потенциални сценария на бъдещето, в което са въвлечени всички свръхинтелигентни роботи.
Война с роботите
Този кошмар е основното гориво на филма „Терминатор” – възможност един ден роботите да влязат в епична битка с хората за доминиране. Инженерите още сега разработват роботи мулета и роботи войници, а безпилотните апарати стават повсеместен инструмент във войната срещу тероризма. Или поне някои привърженици на апокалипсиса предсказват, че през следващия век свръхинтелигентните роботи може да се обърнат срещу своите създатели.
Безсмъртие
Много хора, като например знаменитият футурист Рей Курцвейл, смятат, че след достигането на сингурлярност хората ще престанат да умират. Някои предсказват бъдеще, в което разумът ни ще бъде качван на компютри и ние фактически ще се преселваме в машините. Други си представят кибер имплантанти в замяна на загубени крайници и стареещи органи. Във всеки случай смъртта се трансформира от неизбежен аспект на живота в доста рядко явление.
Икономически взрив
Когато машините се изравнят по интелект с хората, ще стане много лесно да се копира интелектуалният софтуер от един компютър на друг за създаването на нови работници за икономическата система. Докато агрокултурната революция е позволила да се удвои нивото на икономиката на човечеството за хиляда години, а промишлената е направила това за 15, постсингурлярната икономика ще се удвоява всеки месец, ако не и всяка седмица, казват някои експерти. Невероятният ръст на икономиката може да се случва толкова бързо, че хората да не успяват да го последват.
Разрушаване на околната среда
Тъй като роботите не се нуждаят от въздух, вода или храна, те, за разлика от хората, няма да изпитват страх пред унищожението на своята среда. Като следствие съществува голям риск, че свръхинтелигентните машини ще изтощят всички природни ресурси на Земята, казва икономистът от университета „Джордж Мейсън” Робин Хансън, написал книга за сингурлярността. Робототехническата революция може да задълбочи още сега доста сложните проблеми с околната среда.
Усъвършенстване на човечеството
Кибер имплантите може да означават също и поява на по-умни, надарени със свръхвъзможности хора. Рей Курцвейл, който сега е ръководител на инженерния отдел в Google, предвижда свят, където повечето хора ще използват импланти, за да станат по-умни, да виждат по-далече и да бъдат по-силни. Разбира се, това ще превърне хората в киборги, но по-скоро това е малка цена за придобиването на нови невероятни способности.
Масова безработица
Според темповете на поумняване на роботите хората просто няма да успяват да издържат конкуренцията с тях. Макар че поначало роботите ще се отдават на най-простите задачи, Курцвейл предсказва, че към 2045 г. машините вече ще са милиони пъти по-умни, отколкото неусъвършенстваните хора. Роботи вече са заменили промишлените работници и самоуправляващите се машини са все по-близо. Но технологиите както преди ще се развиват без оглед на това как може да навредят на хората или да ги оставят без работа, казва ученият от университета на Уискънсин-Медисън Бил Хибард.
Рудиментарни органи
Когато почти всички задачи бъдат прехвърлени на външен свръхразум, хората постепенно ще загубят тези способности, които някога са легнали в основата на човечеството като разумна раса. Фактически някои твърдят, че вече се намираме в сингурлярност – хората са се отказали от способностите за навигация, запомняне и изчисления, казва микробиологът от Кениън Колидж в Охайо Джоан Слончевски. Учените са създали роботи, които изпълняват най-човешките от нашите задачи – грижа за болните и възрастните.
В края на краищата хората може да заемат положение, сходно с това на митохондриите – енергийните станции на живите клетки. Някога митохондриите били независими организми, но древните бактерии отдавна-отдавна са ги погълнали и митохондриите постепенно предали на клетките всички свои функции с изключение на изработването на енергия. И хората може да загубят всички свои способности, като регресират до точка, в която само ще предоставят енергия за машините.
Още интересни статии четете в megavselena.com