Не сме се отказали от идеята официалният ден на Плиска 2 май да стане и национален празник. Това заяви кметът на Общината Каспичан Милена Недева на пресконференция по повод предстоящите двудневни тържества, посветени на навършването на 1152 години от покръстването на българите и 1110 години от успението на Цар Борис I Михаил.
„Не сме събрали всички подкрепящи писма. Надяваме се това да се случи до края на месец юни и да внесем предложението в Министерския съвет“, каза Недева. Тя посочи, че има решение на Общинския съвет в Каспичан от миналата година, както и подкрепящи писма от Варненската и Великопреславска митрополия, очаква се подкрепа и от още няколко университета и представители на научната общност, както и от проф. Божидар Димитров.
Още миналата година общинските съветници взеха решение да предложат на Министерски съвет 2 май - денят на покръстването, да стане национален празник.
Милена Недева посочи, че има ръст на посетителите на НИАР „Плиска“, като през 2014 година те са били 30 000, през 2015 година - 54 000, а през 2016 година - 58 000 туристи. Дворът на кирилицата в Плиска през миналата година е бил посетен от близо 60 000 души. За предстоящите на 1 и 2 май тържества Община Каспичан е отделила от бюджета си 2500 лв.
„Трудно е за нас да правим сами организацията за честванията на 1 и 2 май. Каспичан е малка община с бюджет от 6 млн. лв. Очакваме по-голяма подкрепа от страна на държавата“, заяви Милена Недева. Тя изрази надежда тържествата да съберат възможно най-голям брой хора, отбелязвайки, че покръстването и просвещението на българите са събития, в основата на държавността.
2 май е празник, в който връщаме историята назад и подчертаваме величието на Средновековна България. Това каза кметът на Плиска Тонка Начева. „На 2 май, официалният празник на Плиска, се превърна в традиция да споделяме нашата гордост и обич към града ни, отбелязвайки живота и делото на нашия патрон и закрилник Цар Борис I Покръстител“, подчерта Начева, цитирана от Фокус.
Плиска не е само географско понятие, а уникално единение на наследена история с природните дадености на района и със силните традиции, съхранени от местните жители. Това стои и в основата на желанието Плиска да се превърне във водеща туристическа дестинация, за което е нужна и подкрепа от държавата, посочи Тонка Начева.
„От Плиска започват трите значими начала за българската държава: създаването й от Аспарух, покръстването и просвещението на българския народ. Смятам, че държавата е длъжница на Плиска, за да може първата българска столица да заеме своето достойно място“, каза още Начева. От години се очаква приемането на Закона за старите столици, за да може Плиска да разчита на целево субсидиране, да участва в проекти, за подобряване на инфраструктурата на населеното място. Начева посочи, че със създаването през 2015 година на комплекс „Двор на кирилицата“, който предлага богата ежемесечна програма, се допълва туристическият облик на Плиска и се работи активно върху патриотичното възпитание на младите. „Имаме историческо наследство, апелът ни е към държавниците да обърнат поглед към Плиска“, каза Начева.