Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пращат ботевградския кмет пак на прокуратурата заради нередности по европроект

12 август 2015, 17:56 часа • 6268 прочитания

Съмненията за нередности около кмета на Ботевград Георги Георгиев не спират, дори напротив. Действията на градоначалника, който е цитиран да казва: "Законът в Ботевград – това съм АЗ" отново ще бъдат обект на прокурорска проверка.

Причината е още съмнения за нередности, при това отново по европроект, които отиват в прокуратурата. Това се разбира от отговорите на Министерство на регионалното развитие, получени по Закона за достъп на информацията след сигнал на управителя на "Травъл Медиа груп" ЕООД Владимир Танев, предаде  БГНЕС.

В министерството е управляващият орган на Оперативна програма "Регионално развитие " 2007 -2013г. Вече стана ясно, че след друг сигнал на Танев управляващият орган прави проверка и преди месеци управителят на "Травъл Медиа груп" съобщи, че е наложена 100% финансова корекция на общината по договор за европроект. Така Ботевград стана първата и единствена българска община, на която е наложена пълна корекция по проект по ОП "Регионално развитие".

През април Танев подава и сигнал за нередности във връзка с още един европроект "Дефилир на духовата музика". Той сигнализира за съмнения за измама като посочва, че е получил инструкции от общината – от главния юрист и кмета да смени датата върху официален документ. След като отказал получил отговор: Вие нали бързате да си получите аванса за подписания договор за туристическия проект? Направете каквото се иска от вас и ще си получите парите. Танев признава, че се огънал на това изнудване и изпратил исканото писмо, за да си получи аванса по друг договор сключен между него и общината.

Управляващият орган е сезирал прокуратурата и АФКОС, които да кажат има ли нарушение и измама. За становището си информира и кметът Георги Георгиев, а в частта за анализ на нарушенията от правна страна се сочи чл. 311 от Наказателния кодекс, който се отнася до документни престъпления. Този член от Наказателния кодекс предвижда наказание до 5 години затвор. До произнасяне на прокуратурата сигналът е спрян.

БГНЕС припомня, че в Окръжна прокуратура София само от средата на миналата година до края на март месец текат около 10 проверки по сигнали за нередности в Ботевград. Три от тях са свързани с европроекти. Първият е по Програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия по сигнал, подаден от Министерство на регионалното развитие. По него е назначена и се чака експертна проверка на дирекция "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС). Това е специализираната структура на МВР, която осъществява контролна, информационна и координационна дейност по линия на защита на финансовите интереси на Европейския съюз.

Вторият сигнал, по който започна проверка, е на група граждани, които алармират за нередности във връзка с обществена поръчка за Регионално депо за не опасни отпадъци на три общини, което е изградено по ОП "Околна среда". По тази проверка прокурорът на 4 декември 2014 г. е възложил финансова инспекция на Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ). Има сигнал за нередности, свързан с европроект по договор за доставка на костюмите, декори и озвучителната техника за историческа възстановка "Последните дни на Иван Шишман". Той е от управител на фирма и е за неоснователно намаляване на плащанията към тях. По нея е възложена проверка на ОД на МВР с оглед на данни за извършено престъпление по служба.

Проверка се прави и по сигнал на група граждани, които изразяват съмнения за нарушения при проектиране и изграждане на Ротондата в града и депо за отпадъци. По този сигнал има изготвен и доклад на Сметната палата. Проверката всъщност вече е приключила и в момента тече срокът, в който наблюдаващият прокурор трябва да прецени дали има достатъчно данни да образува досъдебно производство. Проверка тече и по сигнал за това, че в периода 2007 – 2013 г. едни и същи фирми печелят обществени поръчки, обявени от община Ботевград.

По него прокуратурата също е възложила проверка на АДФИ, която да инспектира обществените поръчки с участието на посочените в сигнала три конкретни фирми. Държавното обвинение започна проверка и на кметското семейство. Има образувани преписки по сигнали срещу самия Георги Георгиев, съпругата му и близки до него хора. Поводът за тях са сигнали за укриване или неплащане на данъци.

През юни кметът на Ботевград Георги Георгиев бе доведен от полиция принудително в Софийската окръжна прокуратура за разпит в София.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес