Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

21 януари 2025, 14:02 часа • 1006 прочитания

Асоциацията на технологичната индустрия (АТИ), обединяваща мобилните оператори A1, Vivacom и Yettel, излезе с категорична позиция срещу председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова. Реакцията е провокирана от позиция на Филипова, в която тя предложи да бъдат отнети лицензите на трите оператора заради "системни нарушения".

"Изявлението на КЗП от 20 януари 2025 г. e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България. Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната", се казва в официалната позиция на АТИ.

АТИ подчертава, че българските потребители се радват на едни от най-добрите и достъпни телекомуникационни услуги в Европа. "Според доклад на Европейската комисия България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света," допълват от асоциацията. Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори

"Системни нарушения"

В отговора си мобилните оператори отхвърлят обвиненията в системни нарушения, определяйки ги като "голословни и напълно несъстоятелни". Те се позовават на данни от Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за 2023 г., според които жалбите на потребителите са намалели с близо 10% спрямо предходната година. "Значителна част от разгледаните случаи са били решени в полза на потребителите," подчертават от АТИ. 

Операторите поставят под въпрос "компетентността и истинските мотиви" на КЗП. "Настояваме за експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители," заявяват те. Още: ПП-ДБ предлага: Без неустойка, ако прекратиш договора си с телеком

Повишаване на цените

От 2022 г. насам мобилните оператори ежегодно повишават цените на услугите си, позовавайки се на законовото право да индексират договорите спрямо инфлацията. През 2023 г. таксите се увеличиха средно с 15%. През 2025 г. Yettel и Vivacom отново обявиха повишение на абонаментните планове, оправдавайки го с подобрено качество и повече предлагани услуги. За разлика от тях, A1 реши да запази основните месечни такси за частните си клиенти.

"Въпреки това, вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие, виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика," заявяват от АТИ. Още: По-малки неустойки и още ДДС: Промени при предсрочно прекратени договори с мобилни оператори

Мобилните оператори предупреждават, че подобни действия и изявления от страна на КЗП могат да нанесат сериозни щети на доверието към България като дестинация за чуждестранни инвестиции. "Нужна е стабилна регулаторна среда, а не популистки подходи," завършват те в позицията си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес