Потидея в Гърция е била спасена от превземане от персите през зимата на 479 г. пр. н. е. от огромна морска вълна. Това става известно от германско изследване, представено в САЩ.
Проучването потвърждава наличието на сеизмичен риск в този район и предупреждава за възможно повторение на историческия катаклизъм, съобщава БГНЕС.
"Нови геологически индикации навеждат на мисълта, че регионът може да бъде уязвим за цунами", обяснява водещата изследването Клаус Рихтер от университета в Аахен, Германия.
Гръцкият историк Херодот описва странното оттегляне на морето в Потидея, последвано от огромни вълни.
Рихтер и нейните колеги потвърждават и поддържат истинността на това описание, анализирайки седиментни проби, взети от полуостров Касандра, най-западния ръкав на Халкидическия полуостров в Гърция, където са разположени Потидея и съвременното селище Неа Потидея.
Утаечните ядра разкриват признаци от огромни морски вълни с "голяма интензивност".
Разкопките на древен град в близост до днешна Менда, също позволяват да се осветлят природни явления, датирани към V век пр.н.е. Утаечният слой при Менда съдържа по-стари остатъци от мидени черупки, извлечени от дълбините, вероятно от цунами.
Моделите за сеизмични прогнози в северната част на Егейско море, близо до Касандра, навеждат на мисълта, че бъдещи земетресения в района могат да предизвикат много големи вълни цунами, предвиждат авторите на изследването.
Въпреки риска, тази зона не е включена в десетте гръцки района, класифицирани като рискови от цунами.
Клаус Рихтер и нейният екип твърдят, че според техните открития заливът Термаикос, където е разположен полуостров Касандра, трябва да влезе в тази група рискови зони.
Докладът е представен на годишната конференция на Американската асоциация по сеизмология (SSA) в Сан Диего, Калифорния.
Много населен и застроен с хотели и курортни селища, гръцкият полуостров Касандра е популярна дестинация и за българските любители на морски отдих и забавления.
В залива Термаикос е разположен и Солун, а другите два ръкава на Халкидическия полуостров са Ситония и Света гора.
Редактор: Ирен Габарска