Ако получавате пари на ръка, а не през банка, вероятността да не ви осигуряват или не го правят върху цялата сума е голяма. За да сте сигурни, че ще получавате пенсия или обезщетения за безработица, при болест или при майчинство, проверете в Националната агенция за приходите (НАП) регистриран ли ви е трудов договор и дали ви осигуряват върху цялата получавана сума. Ако е деклариран целият ви доход, то риск за вашите обезщетения няма. Разминават ли се цифрите обаче, по-добре се консултирайте с юрист и подайте сигнал в компетентната институция. Справка в НАП можете да направите и сами чрез издаден от Агенцията персонален идентификационен код.
Това е само един от десетките примери в новия софтуерен продукт на Главна инспекция по труда (ГИТ), който представлява въпросник, обхващащ възможни прояви на недеклариран труд. Софтуерът на практика е инструмент за самооценка, който чрез попълването на въпросника оценява наличните конкретни рискове за полагане на недеклариран труд и дава отговор на работника дали са спазени трудовите му права, възможно ли е работодателят му да крие осигуровки и какви са последствията от това. Въпросникът може да бъде открит на страницата на Агенцията на адрес https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и пряк път чрез банер на началната страница „Провери дали работиш недекларирано“.
Инструментът за самооценка е разработен в изпълнение на проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Кои са най-честите сигнали, по които да познаем дали работодателят е изряден към нас и към властите?
На първо място това е наличието на трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите. Сигнал за евентуално полагане на недеклариран труд е отказът на работодателя да връчи екземпляр от него при назначаването на работника. Други подозрителни сигнали са липса на справка от НАП за регистрация на контракта, плащане на заплатата в плик, без да се дава на работника документ за изплатената сума.
Всички данни, събирани при попълване на въпросника, се използват само за целите на по-доброто информиране на работниците и служителите за степента на индивидуалния риск от полагане на недеклариран труд. Чрез събираната информация не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица.