Където има детски градини, споделени зони, движение на пешеходци, деца, велосипедисти – там искаме да не се кара с повече от 30 км/ч. Има подобни опции и в сегашното законодателство, но никой не казва, че навсякъде в града ще се движим с 30 км/ч. Това заяви инспектор Росен Рапчев, началник на "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция", в коментар относно поредните промени в Закона за движение по пътищата и разделянето му на три отделни закона.
Рапчев призна, че има предложение да се свали скоростта на извънградско от 90 км/ч на 80 км/ч. Ако намалим средната скорост с от 3 до 5 км/ч, падат инцидентите с 10%, увери инспекторът пред БНТ.
Полицаят припомни и черната статистика – че в периода 2014 – 2016 година жертвите на пътя са се увеличили с почти 40 души – от 660 на 708 жертви. Той се оплака и от решение на ВАС, съгласно което мобилните камери е трябвало да се ползват само "на място", но след като се махнали знаците, указващи място на камера – със закон, през 2017 година жертвите намалели (682), а ранените и катастрофите също намалели – с 10%. А през 2018 година били установени 345 000 случая на превишена скорост повече заради новото положение.
За миналата година имаме над 83 000 връчени на място електронни фиша. Имаме и с 25-30% завишена събираемост на глобите, каза още инспекторът.
Росен Рапчев увери и, че няма манипулация на статистиката от МВР. Той обясни, че разликата с броя на ранените спрямо статистиката на здравното министерство произлизала от това, че веднага на място участниците в катастрофа казват, че са добре, но след това, на следващия ден, отиват в болница. Медицинските заведения би трябвало да ни уведомяват, но още няма централна свързана система – мисли се за такава за в бъдеще.
За финал Рапчев изрази несъгласие, че суматохата по промяна на Закона за движение по пътищата била заради парите в Пътния фонд - 60 млн. лева. Такова мнение изказа бившият шеф на КАТ Богдан Милчев.