Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почти половината жители на планетата дишат мръсен въздух

17 юни 2020, 21:00 часа • 2395 прочитания

Карта за замърсяването на въздуха на Земята показва, че около 50 % от населението на планетата диша въздух с много висока концентрация на прах и аерозоли. Голяма част от тези хора живеят в Африка и Южна Азия. Информация за направеното проучване е публикувана в научното списание „Climate and Atmospheric Science”.

От една страна, дългосрочните мерки по намаляване замърсяването на въздуха действително са го направили по-чист в много региони по света, особено в Европа и САЩ. От друга, на Земята има още много места, където нивото на замърсяване се увеличава или просто остава застрашително високо, като превишава пет пъти нормите на Световната здравна организация (СЗО).

По данни на СЗО, всяка година заради замърсяването на въздуха в света умират около 7 милиона души. Много учени предполагат, че реалният им брой е значително по-висок. Досега няма единно становище, кои видове замърсяване представляват особена опасност за здравето на хората и домашните животни.

В тази група попада и озонът – газ, чиито молекули се състоят от три атома кислород и от прахови частици с естествен и с изкуствен произход. В съответствие с нормите на СЗО, концентрацията им не бива на надхвърля 10 мкг/м3 въздух. Независимо от това, в много мегаполиси, особено в Азия, тези норми не се спазват.

Екип от учени е направил анализ доколко се е променила ситуацията през изминалите 10 години, след като в много държави бяха предприети мерки в рамките на стратегията за устойчиво развитие на ООН.

С помощта на математически модел еколозите определили концентрацията на опасни частици и аерозоли във въздуха във всички части на света, изчислявайки, колко се е променила тя от 2010 година насам.

Изследването показало, че около половината от жителите на планетата дишат въздух, в който концентрацията на прах и на аерозоли надхвърля значително нормите на СЗО. Приблизително при 55 % от регионите на Земята този показател се е увеличил през последните години, а не е спаднал. Най-силно са засегнати държавите от Северна Африка, Индия, Бангладеш, Китай и Средна Азия.

За същия период ситуацията в държавите на територията на Европа, САЩ, Мексико, Канада, Русия, Бразилия, Австралия и редица страни в Южна Африка се е подобрила значително. Като цяло, концентрацията на аерозоли и прах на приемливо ниво почти не се е променила. Учените свързват това с рязкото нарастване на концентрацията им развиващите се страни.

Учените се надяват, че събраните от тях данни ще помогнат да бъде направена оценка на екологичната политика на национално и наднационално ниво и да се вземе решение за евентуална промяна с цел минимизиране на заплахите за здравето на населението.

Вижте още:

София отново попадна в Топ 20 по замърсяване на въздуха в света

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес