Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почти половината българи свързват ремонта на НДК с корупция

23 ноември 2017, 08:00 часа • 4601 прочитания

Властите не успяват да обяснят на българските граждани каква е ползата от предстоящото председателство на Съвета на ЕС.

Макар и всеки втори българин да смята, че то ще е успешно, 42% го асоциират предимно с корупционни разкрития и скандали около ремонтите на НДК, показва представително изследване на социологическа агенция "Сова Харис", цитирано от вестник "Сега".

Иначе близо 80% вярват, че мястото на България е в европейското семейство. Делът на евроскептиците варира между 10% и 15%, а дори и привърженици на националистическите формации не виждат друга перспектива.

"България беше най-неподготвената страна от новоприетите членки на Европейския съюз. Публична тайна е, че ние бяхме оценявани като слаб кандидат. Единадесет години след присъединяването на държавата ни към Европейската общност ситуацията може да се преобърне. Няма да е пресилено да се каже, че ако доизвървим своя път, можем да се превърнем в силен член на Евросъюза", коментират изследователите.

За мнозинството от хората в активна възраст пътят на страната ни е в усвояване на европейските ценности и начин на живот, сочи изследването. Близо 70% смятат, че държавата трябва да положи повече усилия да намери място в ядрото на Европейския съюз, а не да бъде в периферията на общността.

Позициите дали България да приеме еврото, се делят по равно. Половината от анкетираните подкрепят страната да влезе в "чакалнята" на Еврозоната, но да въведе еврото, когато българската икономика е готова и това няма да предизвика социални рискове и спекула. Огромно мнозинство (77%) подкрепят твърдението, че България трябва да положи повече усилия, за да се интегрира във всички ключови формати на ЕС - Шенген, Еврозоната, в областта на отбраната и сигурността, в опазването на външната граница.

Близо 70% одобряват идеята за създаване на Пътна карта за приемане на страната ни в Еврозоната - да подготви българската икономика, да я направи по-конкурентоспособна и да намали разликата в цената на труда, става ясно още от социологическото проучване.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес