Започна извозването на БТР-ите за Украйна, съобщи bTV. Първият бронетранспортьор беше изкаран по обяд днес от базата на Главна дирекция "Жандармерия" и натоварен на платформа, за да бъде оставен на жп гара Нови Искър.
Страната ни изпраща общо 110 бронетранспортьора.
В края на ноември 2023 г. депутатите решиха да ратифицират на споразумението между МВнР на България и Министерството на отбраната на Украйна за безвъзмездно предоставяне на бронирана транспортна техника.
През юли същата година депутати от ресорната парламентарна комисия обявиха, че България ще извади БТР-ите от складовете на МВР. Не са ползвани от 40 години, но са ценни за украинците на фронта, а държавата не е и не е имала намерение, дори сега, да ги използва - бе аргументът. Решението дойде няколко дни по-късно. Още: "Няма да подам оставка": Тагарев обяви колко военна помощ сме изпратили на Украйна (ВИДЕО)
Последва и президентско вето, бързо преодоляно от мнозинството. Но не това забави помощта, а организацията в България.
Защо се забави доставката?
В началото на февруари министърът на отбраната Тодор Тагарев обяви, че 100-те БТР-а с отпаднала необходимост са готови и ще тръгнат към Украйна. Страната ни търсеше партньорска държава, която да плати за транспорта, и председателят на Комисията по отбрана в парламента Христо Гаджев заяви, че Великобритания се е съгласила. Още: Българските БТР-и още не тръгват за Украйна: Защо?
Само че над три месеца след ратификацията на споразумението с Киев се оказва, че БТР-ите още не бяха потеглили към борещата се срещу руската агресия страна.
"Те са на склад. Вътрешната процедура по извозването на излишните БТР-и на жандармерията на територията на страната завърши – събрани са на едно място, в София. От гледна точка на вътрешна логистична операция, мероприятията по събирането на техниката на едно място са завършени от сили на българската армия", каза зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов на 21 февруари.
"Що се отнася до транспорта към Украйна – завършен е процесът на договаряне на транспортирането на техниката от Международния координационен център на донорството. Има сключен договор между държавата спонсор и фирмата – ще бъде жп фирма от Румъния. Изчаква се тя да обяви графика за извозване. За българския участък от извозването ще бъде наета БДЖ – като подизпълнител на румънската компания", обясни Запрянов тогава.