Министерството на отбраната е пуснало обществена поръчка за поддръжка на трите самолета C-27J Spartan от състава на ВВС. Целта е да се осигури непрекъснатото оперативно използване на самолетите, не по-малко от 500 летателни часа средно годишно, с минимални срокове за престой на земята поради технически неизправности.
Припомняме, че трите самолета са купени от италианската фирма "Аления Аеронавтика" през 2006 година. Първоначалният договор предвиждаше доставката на 5 самолета "Спартан" за 91.8 млн. евро, но той бе предоговорен от първото правителство на ГЕРБ и страната ни се отказа от последните две машини.
Освен за военни цели, транспортните самолети се ползват и за спешни полети при донорски ситуации, оказване на международна помощ, а в редки случи дори за държавни визити.
Какво включва поръчката?
Поръчката, пусната от служебния министър Георги Панайотов, включва доставки на части за самолетите, двигателите, техните системи и елементи, както и изпълнение на планове инспекции и сервизни бюлетини.
Изпълнителят трябва да достави и програмни продукти, и необходимия хардуер за обучение на летателен и инженерно-технически състав, както и за други автоматизирани системи за обучение. Според заданието се цели и доставка на контролно-измервателна и контролно-проверовъчна апаратура, необходима за експлоатацията на самолетите.
Цената, която държавата ще плати, е близо 56 млн. лева, като срокът, в който изпълнителят ще поддържа самолетите е 7 години. Крайният срок за подаване на оферти е 18 ноември тази година.
Разлика в цената
Предишният договор за интегрирана логистична поддръжка на транспортните самолети "Спартан" на българските ВВС е подписан на 30 април 2018 г. от тогавашния министър Красимир Каракачанов. Тогава договорът обхваща период на действие до 16 декември 2021 г. и е на стойност 34 265 094 лева без ДДС. Това означава, че за 1 година поддръжка на самолетите, правителството на ГЕРБ със своя ресорен министър е плащало 11,4 млн. лева. Тогава от Министерството на отбраната дори твърдят, че в хода на преговорите са успели да свалят 22% от първоначалната оферта на "Леонардо" - италианската компания, която печели поръчката. Според специализираното издание "Аеро" поевтиняването се дължи на намаляването на часовете, които се осигуряват годишно – от 600 на 500.
Според сегашната поръчка отново става въпрос за 500 часа годишно, но цената за 1 година е малко над 8 млн.лв. Това означава, че по договора, подписан от Каракачанов, държавата ни е плащала 3 млн. лева повече годишно. Не могат обаче да бъдат проверени останалите детайли в него, тъй като нито договорът, нито поръчката са публикувани на сайта на министерството.