Наредбата, която задължава фермерите да поставят измервателни устройства на съдовете за гориво, е правилна стъпка за противодействие на контрабандата и сивия сектор. Това казаха от Българската петролна и газова асоциация в становище по повод протеста на зърнопроизводителите, предаде БНР.
През ведомствените бензиностанции минават безотчетно близо 3 и половина милиона литра дизел на ден, припомни изпълнителният директор на асоциацията Андрей Делчев:
По думите му зърнопроизводителите не само зареждат ведомствени автомобили, но и продават на дребно, а когато го правят не подлежат на никакъв контрол. "Ето защо ние подкрепихме и подкрепяме всякакви мерки за засилен контрол - не защото са насочени срещу земеделието, а защото трябва да се приключи със сивия сектор в търговията с горива. Онова, което се спряга в момента, е в известен смисъл манипулативно, защото наредбата казва: „Ако искате да продавате на дребно, сложете си измервателни уреди и на ведомствените бензиностанции така, както всички други търговци с горива са го направили“.
Зърнопроизводителите протестират срещу изискването до 1 септември да монтират нивомери и фискални устройства във ведомствените бензиностанции и съдовете си за гориво, за да могат да се отчитат продажбите. На 20 юли изтече крайният срок, поставен от земеделците, за отмяна на наредбата.
Около 10 хиляди са тези бензиностанции у нас. Досега те бяха освободени от задължението да имат нивомери и да се отчитат пред НАП, припомня БНТ. Според зърнопроизводителите един нивомер струва около 15 хиляди лева, а годишната му поддръжка 1300 лева, което е, според тях, непосилен разход. Затова те казаха, че ще бъдат принудени да закрият ведомствените бензиностанции и да зареждат гориво както останалите шофьори. На 10 август зърнопроизводителите ще решат как да продължат протеста.
"Искам да уточня, че това не е протест. Ние просто идваме да заредим машините, за да видим какво ще стане и как ще бъде след 1 септември, когато наредбата влезе в сила. Ще има хаос, за който предварително се извиняваме на гражданите, но ние трябва да работим", каза Красимир Вълев, председател на фермерския съюз „Дунавско зърно”.