Налице са съмнения за извършени нарушения. Това заключение се прави в доклада на времената комисия в НС, която проверяваше как са изразходвани средствата за ремонта на НДК във връзка с предстоящото догодина българско председателство на ЕС. Документът бе приет от депутатите в звеното с 10 гласа „за” на ГЕРБ и „Обединени патриоти” и 9 „против” от БСП, ДПС и "Воля", като се очаква да бъде гласуван и в пленарната зала утре.
След това той ще бъде изпратен и на компетентните органи, сред които прокуратурата, Агенцията за държавна финансова инспекция и ресорното министерство за председателството, уточни шефката на комисията Диана Йорданова от ГЕРБ.
Народните представители изрично уточниха в доклада си обаче, че по съмненията за нарушения трябва да се произнесат съответните компетентни органи, тъй като НС е законодателен, а не разследващ орган. По случая вече тече дело, като прокуратурата повдигна обвинение на бившия изпълнителен директор Мирослав Боршош за безстопанственост и неправомерно разходване на средства.
В доклада се препоръчва още Сметната палата да направи одит за финансовото управление на НДК за периода 2015-2017 г. Целта е да се провери начинът на управление и усвояване на ресурсите, как се изпълняват бизнес-плановете и да се дадат препоръки за подобряване дейността на дружество, пише Монитор.
По време на изслушванията в комисията стана ясно, че близо 3,6 млн. лв. от преведените целево от МС 17 млн. лв. за ремонтни работи във връзка с председателството са изразходвани за други дейности.
В доклада на комисията се уточнява, че НДК под ръководството на Боршош е правил необосновани искания пред Междуведомствената работна група за разходи, които нямат нищо общо с подготовката за председателството, затова и парите не са били отпуснати. Такива например били преустройството на зала 2 и зала „Перото”, доставка на киноапаратура за кино „Люмиер”, текущи и аварийни ремонти.
В доклада се посочват още изводите на външния одитор „Semper Fortis" във връзка с избора на изпълнител на обществената поръчка за ремонт на НДК за председателството. Избраната фирма всъщност предложила цена с 2,5 млн. лв. над прогнозната стойност, посочена в търга, и на база на това тя е трябвало да бъде отстранена от процедурата, а не да я печели.
Дебатите по приемането на доклада на комисията не минаха без скандали и взаимни обвинения между БСП и ГЕРБ. Червеният депутат Румен Гечев скочи, че бившият изпълнителен директор Боршош е бил над Съвета на директорите и над принципалите си. По думите му това налагало извода, че премиерът Бойко Борисов е бил политическият му чадър и това следвало да се запише в доклада. В отговор Тома Биков от ГЕРБ опонира, че именно правителството на Бойко Борисов уволни Боршош, а служебният вицепремиер Деница Златева дори е заверила финансовия отчет на НДК за миналата година. „Превърнахте тази комисия в политически цирк. Ние показахме, че няма наши, няма ваши в тази държава”, подчерта Биков.
„Не получихме отговор на въпроса къде са парите. Докладът спуска завеса върху това, което се е случвало в НДК”, заяви пък Велислава Кръстева и с това обясни защо ДПС не подкрепя документа. Тя подчерта, че трябват и повече разяснения за посочените в доклада 1 млн. лв., които били раздадени на персонала като допълнителни възнаграждения. В момента оставало неясно колко човека са си поделили тази сума и за какви заслуги. Кръстева бе категорична, че е необходима и проверка на НАП в НДК.