От началото на годината се наблюдава известен ръст на покупките на миялни машини. Това сочат данните на Асоциацията на производителите на електродомакински уреди в България, цитирани от Монитор.
Според секретаря на браншовата организация Габриела Чифличка това до голяма степен се дължи на застояването на домакинствата вкъщи заради пандемията. По думите й немалко от хората работят от доста месеци от къщи, което налага по-често да готвят, а едновременно с това нямат време да мият чинии.
„Увеличава се постепенно и търсенето на сушилни за дрехи и на малките уреди за готвене, улесняващи домакинствата – пасатори, електрически кани, котлони, резачки“, допълва тя. Според нея пазарът ще зависи от противоепидемичните мерки. По тази причина нараства и броят на покупките от магазините, но с поръчка през интернет, като по този начин домакинствата също пестят време. „Определено хората се ориентират към онлайн покупките и на електроуреди и това е тенденция, която ще се развива“, смята тя.
Проучване на една от банките в страната сочи, че в пандемията хората са преструктурирали семейните си бюджети. През първите 6 месеца на 2021 година хората инвестираха повече пари в повишаване на жизнения си комфорт. Пет от десетте най-търсени стоки са с по-високи средни цени. Това са телевизорите, лаптопите, обзавеждането за спалня, матраците и климатиците. С това се обяснява и ръстът на средната цена на тези уреди с 12% до 1050-1100 лева и изкачването им в класацията от 10-а на 7-а позиция. При пералните, които също са в топ 10, сме обаче готови да дадем по-малко пари - 450-500 лв., отколкото през 2020-а, когато си позволявахме 590-640 лв., сочат данните на проучването на пазара.