Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пак се борим с войната по пътищата с по-високи глоби

28 януари 2019, 08:30 часа • 3579 прочитания

Предложенията, касаещи разделянето на Закона за движение по пътищата на три отделни закона (първият от тях ще засяга самото движение, вторият – шофьорите, а третият – превозните средства), изкристализират все повече. Идеята за делението е доста стара, но вече по нея работи работна група и скоро се очаква да се стигне до дебат в парламента.

Драстично се предвижда да скочи глобата за неправоспособни шофьори – 600 лева. Това се отнася както за тези, които нямат книжки, така и за хора с отнети временно свидетелства. В момента санкцията е от 100 до 300 лева. По-висока санкция ще има за преминаване на червен светофар – тя се повишава от 100 на 150 лева. Също с толкова ще се глобява шофьор, ако не даде предимство на велосипедист при преминаването на велосипедна пътека, пише в. "Сега".

С 500 лева пък ще се наказва собственик или вписаният в свидетелството за регистрация ползвател, който предоставя управлението на автомобила си на лице, употребило алкохол или наркотици. В настоящия закон глобата също варира между 100 и 300 лева. Санкция от 300 лв. се предвижда за управление на МПС с обявена за изгубена, открадната или с изтекла давност шофьорска книжка.

В проектозакона е предвидена глоба от 20 лева за шофьори, които превишават скоростта с до 10 км/ч. В момента наказанието се прилага за превишаване с 10 и повече км/ч. Това означава, че занапред ще могат да глобят и за над 5 км над разрешената скорост, въпреки че има допустима грешка при техниката за контрол, която е в рамките на около 2-3 км.

Всички тези предложения предизвикаха критики от известни експерти, подвизаващи се по телевизионните студия. Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по автомото подготовка е категоричен, че наказанията се измислят само спрямо шофьорите, но не и спрямо тези, които поддържат пътищата. Пред БНТ той попита и защо има предложение за забрана за млади шофьори да карат коли над 67 конски сили за половин година, а не се мисли за по-добро обучение. Христо Радков от Българското обединение на шофьорите подкрепи колегата си и попита къде и каква е статистиката, обуславяща такава забрана, а бившият началник на КАТ Алекси Стратиев подчерта за пореден път, че в България няма как и кой да събира глоби. Той не се съгласи и с твърденията, че нямало предвидени мерки срещу институции - има предложения да се налагат глоби на длъжностни лица, които не са си свършили работата.

Проверка на Actualno.com в проекта за Закона за движение по пътищата показа, че в чл. 216 пише следното: 2000 лева глоба за длъжностно лице, което не е взело своевременно мерки за отстраняване или обозначаване по установения начин на препятствие на пътя или неизправност; което нареди да се ремонтира път или да се постави съоръжение или препятствие по него, без да е взел мерки за осигуряване на безопасността на движението; което промени въведената организация на движение без разрешение на управляващия пътя и без съгласуване с МВР. Глобата се налага и ако не се следи за "състоянието на пътя, пътните принадлежности и пътната маркировка", след като писмено има такива указания към съответното длъжностно лице.

Какво ново при изпитите?

Промени ще има в теоретичния изпит за кандидат-шофьорите. Той ще се състои от решаване на тест за проверка на знанията за управление на МПС и проверка на възприятията и поведението на водача чрез интерактивни видеоклипове. Практическият изпит пък ще се провежда на учебна площадка, както и по пътища, отворени за обществено ползване, във и извън населените места.

Лице, което е загубило правоспособност да управлява МПС, ще се допуска до обучение за възстановяване на правоспособност не по-рано от 12 месеца от датата, на която е върнато или отнето свидетелството и след провеждане на лекционно обучение за безопасността на движението по пътищата в структурите на МВР.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес