Делото срещу цената от 1,60 лева на билетчето за градския транспорт в София беше отложено за пореден път в Административния съд, предаде репортер на Actualno.com.
Причината за отлагането са нови доказателствени искания и нередовност в молбите на трима жалбоподатели, които са поискали да се присъединят като страна по делото.
Сред исканията за нови доказателства са методика за определяне разпределението на броя пътуванията с обществения градски транспорт, съобразно използваните превозни документи, отчетените приходи от целия градски транспорт и броя на продадените превозни документи.
Останалите искания са за приходите от продажба на превозни документи, които се реализират от външните оператори по договори със Столична община и по какъв начин се отразява формулата "баланс между приходите и разходите".
Съдът насрочи следващото съдебно заседание за 11 октомври 2019 г. от 13.30 ч. Тогава трябва да се явят и тримата жалбоподатели, които желаят да бъдат включени в делото.
Това е второто дело срещу Столична община заради поскъпването на пътуването.
Цената на билетчето бе вдигната през 2016-та година с изменение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт, което столичният парламент прие. Това на свой ред предизвика много граждански жалби до Административния съд.
В началото на 2017-та година магистратите отмениха изменението в Наредбата. Решението обаче подлежи на обжалване.
Малко преди заседанието на Върховния административен съд (ВАС), на 25 април, Столичният общински съвет прие изцяло нова Наредба за ползване на обществения транспорт.
Това доведе до прекратяване на делото от ВАС с мотивите, че "след като нормативният административен акт е отменен, той е престанал да бъде част от позитивното право.
Затова за оспорващите не е налице непосредствен правен интерес от отмяната на този акт, респективно от продължаване на съдебното производство, което е образувано по оспорването". Т.е. съдът не може да разглежда законна или не е наредба, която вече не действа.
Столичната община прие новата Наредба официално, като се мотивира с твърде високите санкции за нередовни пътници, които не съответствали на размера на нарушението.
Според опозицията в Общината, за подобно нещо, може да се направи поправка на съществуващата Наредба (тази, която е обект на делото), а не да се приема нова.
И новата Наредба обаче беше обжалвана от Гражданската инициатива "За обществен и релсов транспорт" в края на миналата година.
Пред репортер на Actualno.com адвокат Милка Христова (бел. ред. - зам.-председател на парламентарната група на БСП в Столичния общински съвет /СОС/) акцентира, че високата цена на билетите засяга най-бедната и уязвима част от обществото.
Тя обърна внимание също така, че така наречената "разумна печалба" се начислява два пъти". Както изглежда, тя се плаща от гражданите, а не се поема от дотациите, което е престъпление.
Недоволство от отлагането изразиха жалбоподателите Веселин Кирев от сдружение "Обществен релсов транспорт" и Любен Хаджиев от Сдружение за свободен градски транспорт". Те определиха поредното отлагане като "протакане" на делото, като изразиха и опасение, че това се прави до следващите местни избори, след което може да последва ново увеличение на цените.